BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Aktualitet

Vaksinë që parandalon përdorimin e kokainës? Doktori tregon zbulimin e fundit të shkencëtarëve

Vaksinë që parandalon përdorimin e kokainës? Doktori tregon

Shkencëtarët në Brazil kanë zhvilluar një vaksinë që parandalon përdoruesit e kokainës të ndjejnë kënaqësi nga droga e paligjshme, duke ndaluar ciklin e varësisë në gjurmët e saj. Duke stimuluar sistemin imunitar që të reagojë ndaj drogës, kimikatet në kokainë nuk janë në gjendje të arrijnë në tru dhe të shkaktojnë ndjesi të këndshme që nxisin varësinë. Vaksina deri më tani është testuar vetëm te kafshët, megjithatë studimet po vazhdojnë.

I ftuar në një studio televizive, doktor Shpëtim Doksani u shpreh se kërkimet mbi vaksinën kanë nisur që në vjeshtën e viti 2003.

Doksani shtoi se ky vaksinë nuk është si vaksinat e tjera të cilat janë të fokusuara të kapin e neutralizojnë vetëm një virus, por do shkojë në një gamë të gjerë sinjalesh.

“Që në vjeshtën e 2003 kanë nisur kërkimet nga shkencëtarët e Universitetit të Brazilit, nëse mund të jetë i mundur prodhimi i një të ashtuquajtur vaksine e cila neutralizon efektin e kokainës, substancave hiperaktive në sistemin qendror nervor, duke mos dhënë efektet e duhura.

Kur personi konsumon kokainë në sistemin e tij nervor cclirohet me shumicë dopamine e cila ka efektet zinxhir të gjërave, euforinë, kënaqësinë, humbjen e perceptimit, humbjen e logjikës, sjellje të devijuara.

Për të mos arritur në këtë pikë, prezupozohet se kjo vaksinë të futet në organizëm dhe ka aftësinë të lidhet me molekulën e kokainës, zmadhohet dhe nuk arrin të futet në neuroreceptorë.

Në këtë mënyrë shmangen efektet ekselerante të kokainës dhe efektet post, dëmtimi i shëndetit mendor, i metabolizmit, sjelljes.

Testimet janë në fazat fillestare.

Është një vaksinë deri diku që bën një interferencë te qelizat e trurit, bën interferencë te sinjalet. Nuk është si një vaksinë tjetër që kap e neutralizon virusin, në fakt kjo vaksinë do shkojë në një gamë të gjerë sinjalesh e cila lë pak dyshime nëse e kap apo jo.

Por shpresojmë të arrihet, se kështu do ndihmojë shumë në rehabilitimin e këtyre subjekteve që janë të varur, parandalon sëmundjen e vartësisë neuroreceptorial”, tha Doksani.

Pyetur mbi efektivitetin e kësaj vaksine dhe nëse do ndihmonte në uljen e përdoruesve të kokainës, Doksani u shpreh se “është terapi parandaluese nëse arrihet dhe është specifikisht për kokainën dhe alkoolin. Ndërhyn te këto dy lloj molekulash, që sot në botë është vartësia më e lartë. A do ulet përqindja? Sigurisht që do ulet”.