BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

"Vendet arabe të gjitha pro...", habit analisti i njohur me deklaratën për sulmin iranian ndaj Izraelit: Spektakël për konsum të brendshëm

"Vendet arabe të gjitha pro...", habit analisti i njohur me

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Review në Euronews Albania se sulmi i Iranit ndaj Izraelit ishte një spektakël i bërë nga Republika Islamike, që nuk i solli asnjë përfitim atyre.

Alibali shtoi se të gjitha vendet arabe në Lindjen e Mesme janë për zgjidhje paqësore të konfliktit mes Izraelit dhe palestinezëve dhe sipas tij, asnjë prej këtyre vendeve arabe nuk është armiqësor ndaj Tel Avivit.

Prandaj sipas Alibalit, sulmi i sotëm i Iranit ishte si një akt lamtumire nga influenca në Lindjen e Mesme, pasi sipas tij, Republika Islamike është jashtë çdo procesi paqeje.

“Që në fillim theksova faktin se i gjithë ky spektakël që bëri Irani ishte për konsum të brendshëm. Brenda Iranit ka një opozitë laike shumë të fuqishme, që është e gatshme për ta dobësuar pushtetin në Iran. I gjithë operacioni pas sulmit të Izraelit në Gaza, i gjithë operacioni i paqes është përqëndruar në duart e SHBA-ve dhe vendeve arabe.

Irani ka dalë jashtë qenies së një lojtari të rëndësishëm për të influencuar brenda Lindjes së Mesme. Për herë të parë SHBA pranuan zgjidhjen me dy shtete për çështjen e zgjidhjes së konfliktit mes Izraelit dhe Palestinës.

Në këtë aspekt janë bashkuar të gjithë vendet arabe dhe mund të themi se tani nuk ka asnjë vend arab armiqësor ndaj Izraelit. Kjo ka filluar me marrëveshjen Abraham dhe që praktikisht po mbledh SHBA dhe vendet e tjera arabe drejt një zgjidhje paqësore me Izraelin dhe Palestinezët. Unë e shikoj sulmin e Iranit si një akt lamtumire nga Lindja e Mesme. Pra kjo e nxjerr jashtë loje Iranin në Lindjen e Mesme”, tha Alibali.

Më të lexuarat