BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

Vrasja e 35-vjeçares shqiptare në Itali, sociologu Gëzim Tushi: Një bishë që e konsideronte gruan pronë të tij

Vrasja e 35-vjeçares shqiptare në Itali, sociologu Gëzim Tushi:

Sociologu Gëzim Tushi është shprehur se xhelozia është shkaktari kryesor i krimeve brenda familjeve shqiptare.

Komentet Tushi i bëri gjatë një interviste televizive, ku komentoi vrasjen e 35-vjeçares shqiptare në Itali nga bashkëshorti me të cilin ishte në proces divorci.

Ai tha se një pjesë e madhe e meshkujve shqiptarë kanë një mentalitet të vjetër për raportet në çift, duke e konsideruar gruan pronë të tyren.

“Imagjinoni ai i thoshte ti do jesh përjetësisht e imja. Imagjinoni sikur të mendonte për një rimartesë të saj në ato kushte. Ai ishte tamam një bishë. Këta bishat njerëzore, këta meshkuj që me gjak të ftohtë që e konsiderojnë femrën e tyre pronë private dhe mund të bëjnë me to çfarë të duan, kjo veçse si tragjizëm, tregon edhe egoizëm.

Djemtë dhe vajzat e reja ajnë bërë më të hapur, bëjnë edhe divorce konseksuale. Unë mendoj se një martesë që nuk funksionon… Për të mbyllur këtë të divorcit, duhet të theksojmë se divorci është një ndjenjë humane. Kur ndjenja e dashurisë është normale, e kuptueshme, ajo është një ndjenjë që e mban lidhjen, por kur ajo merr karakter që bëhet delirante, obsessive, ajo bëhet kriminale. Shfaqja e xhelozisë është ajo që i çon femrat dhe meshkujt në ngjarje kriminale. Kjo ide maskiliste, që femra është e dytë në familje, etj, etj, ka nisur të tronditet. Ne jetojmë në një shoqëri të hapur, bashkëshortët në çift janë të lidhur me një kontratë emocionale.

Ne kemi djem që kanë ikur nga fshati, janë martuar andej. Unë mendoj që të shkosh në një vend europian që të marrësh me vete valixhen e dyshimeve patologjike, është e papranueshme. Nëse ne pas çdolloj femre që e kemi të dashur, apo bashkëshorte, atëherë do të thotë se këto konflikte ekzagjërohen. Unë mendoj që ne sasinë e krimeve në familje dhe në marrëdhëniet bashkëshortore, e kanë të lartë. Ai ka bërë një krim me gjak të ftohtë. Ai ka vrarë bashkëshorten për ato arsye që ai i di, që i ka marrë me vete dhe më pas vrau veten. Po fëmijët? Po realitetet e tjera? Fakti që ai e bëri këtë akt, do të thotë se ai nuk i do fëmijët e tij, i ka lënë në kufijtë e adoleshencës”, u shpreh Tushi.