BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

“Vuçiç kopje e shëmtuar e Millosheviçit”, kolonel Demiraj për sulmin në Banjskë: Armatimet, pjesë e këmbësorisë së rëndë, përdoren për…

“Vuçiç kopje e shëmtuar e Millosheviçit”,

Ish-ministri i Brendshëm, kolonel Dritan Demiraj, në një intervistë për situatën në veri të Kosovës dhe sulmin e 24 shtatorit në Banjskë, ku mbeti i vdekur efektivi i policisë Afrim Bunjaku.

Në një analizë për armatimet e përdorura gjatë sulmit, Demiraj tha se armët të cilat u infiltruan janë pjesë e këmbësorisë së rëndë që përdoren në konflikte te armatosur, siç po ndodh sot mes Rusisë dhe Ukrainës.

Sakaq ai u shpreh se pas sulmit fshihet presidenti serb Aleksandër Vuçiç, ndërsa shtoi se politika që ai po ndjek është ajo e paraardhësit Millosheviç, edhe pse paraqitet si politikan perëndimor.

“Armët të cilat u infiltruan janë pjesë e këmbësorisë së rëndë që përdoren në konflikte te armatosur, siç po ndodh sot në Ukrainë nga Rusia. Janë planifikuar për t’u përdorur edhe kundër KFOR dhe Policisë. Brenda BIA-së, inteligjencë serbe ka një drejtori e cila është përgjegjëse për këtë krijimtari shkatërruese. S’ka as një dyshim që pas kësaj qëndron Vuçiç. Ky akt tregoi se kush është fytyra e vërtetë e Vuçiçit dhe Serbisë.

Të gjithë po i ushtrojnë presion Vuçiçit pët tërheqjen e forcave serbe ne kufi me Kosovës. Ai quhet ndryshe ‘menaxhimi i dëmit’. E ka të pamundur të justifikohet dhe të akuzojë viktimën që në këtë rast është Kosova. Politika që ndjek Vuçiç është ajo e Milosheviçit, ‘copy-paste’.

NATO duhet të ndryshojë krejtësisht qasjen. Drejtuesit kryesor, Gjermania, Franca, Italia duhet të dënojë ngjarjen, e kanë bërë në fakt, por të vazhdohet, duhet penalizma Vuçiç, rritja e prezencës së Policisë së Kosovës në veri. Qasja e NATO-s duhet të jetë më e prerë. Duhet bërë e qartë që nëse vijon me këtë qasje do ketë masa ndaj Vuçiçit e deri në shpallen non-grada.” u shpreh kolonel Demiraj.

 

Më të lexuarat