BREAKING NEWS

Partia Demokratike në zi, ndërron jetë funksionari demokrat, deputetja ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

Partia Demokratike në zi, ndërron jetë funksionari demokrat,
x
BREAKING NEWS

Ja planet e dhunshme të Berishës për të marrë PD, skenar si në 1998 për të sulmuar selinë dhe larguar me forcë Bashën

Ja planet e dhunshme të Berishës për të marrë PD,
x
BREAKING NEWS

Ish-këshilltari i nxjerr të fshehtat Berishës, Grid Rroji: Franca po mbështet në prapavijë Saliun në luftën me SHBA, bashkë me Metën synojnë trazira

Ish-këshilltari i nxjerr të fshehtat Berishës, Grid Rroji: Franca
x
BREAKING NEWS

Rama fton Bashën të ulen në tryezë për vetingun në politikë, tregohet i gatshëm të dëshmojë në Komisionin Hetimor për 25 prillin

Rama fton Bashën të ulen në tryezë për vetingun në
x

Aktualitet

Zëvendësohet ish-imami i vetëshpallur Genc Balla, imami i ri deklaratë të fortë: Jam gati të përballem me gylenistët e KMSH

Zëvendësohet ish-imami i vetëshpallur Genc Balla, imami i ri
Dy vjet pas arrestimit të nëntë personave të dënuar tashmë për çështje terrorizmi me 126 vite burg në total, xhamia e Unazës së Re, ku propagandohej lufta në Siri, vijon të jetë jashtë kontrollit të Komunitetit Mysliman.
 
Ish-imami i vetëshpallur i kësaj xhamie, Genc Balla, është dënuar nga shkalla e parë 17 vjet burgim është zëvendësuar nga një tjetër imam, por që sërish nuk njihet nga komuniteti. Armand Ali u pyet nga Top Channel për marrëdhëniet e tij me komunitetin.
 
Imami Armand Ali: Thashë që nuk jap intervistë sepse të jepen copa fjalishë merr tjetër kuptim.
 
TCH: Jo, për këtë gjë nuk mund ta ndryshoj, vetëm marrëdhënien me Komunitetin Mysliman dua të di si e ke?
 
Armand Ali: Unë jam një njeri që jam sulmuar tre vite nga Komuniteti Mysliman. 
 
TCH: Jeni imam i vetëshpallur? Ju njeh KMSH? 
 
Armand Ali: Ata thonë që jam imam i vetëshpallur, xhamia nuk është e KMSH-së që unë të jem i vetëshpallur. 
 
TCH: Ka ndikuar gjithë kjo situatë për besimtarët që vijnë këtu?
 
Armand Ali: Kjo mund të ndikojë tek dikush që ruhet nga opinioni, por kaq. 
 
TCH: Përse ruhen nga opinioni, për çfarë?
 
Armand Ali: Nuk flas për asnjë gjë. Nëse doni jam gati të përballem me përfaqësuesit gylenistë të KMSH-së, të flas sa të doni pastaj.
 
TCH: Dua të di, përse kanë frikë nga opinioni njerëzit.
 
Armand Ali: Nuk kanë frikë nga opinioni njerëzit. Aspak. Kaq!
 
TCH: Po përse janë të ndikuar?
 
Armand Ali: Të thashë, merrni dhe ata të KMSH-së dhe flasim pastaj.
 
Por ndërsa një pjesë e besimtarëve kanë falur të premten paqësisht, për një pjesë tjetër kamera nuk është e mirëpritur, pasi sipas tyre nëntë arrestimet e 2014-ës janë fryt mediatik.
 
“Këtu është prona ime, përse vjen dhe filmon ti?", thotë një person aty.
 
Ajo që i ka nxehur disa prej këtyre besimtarëve janë edhe katër arrestimet më të fundit në Shkodër, duke qenë se edhe ata ishin frekuentues të kësaj xhamie sikurse Medat Hasani, i cili u prangos pak orë pasi ishte falur këtu.