BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

Zjarret në territorin e Shqipërisë, Policia e Shtetit vendoset në gatishmëri

Zjarret në territorin e Shqipërisë, Policia e Shtetit vendoset

Policia e Shtetit është angazhuar për të luftuar kundër zjarreve në territorin e vendit.

Gjatë 48 orëve të fundit, u evidentuan 33 vatra zjarri në të gjithë vendin dhe për 32 prej tyre u iniciua procedimi penal.

Sakaq, në të gjithë vendin, u identifikuan 28 autorë të dyshuar të zjarrvënieve, nga të cilët 11 u arrestuan në flagrancë, 16 u proceduan në gjendje të lirë, ndërsa 1 u shpall në kërkim.

Njoftimi i policisë:

Angazhim maksimal për identifikimin dhe ndëshkimin e autorëve të zjarrvënieve, në vend.

Gjatë 48 orëve të fundit, u evidentuan 33 vatra zjarri në të gjithë vendin dhe për 32 prej tyre u iniciua procedimi penal.

79 specialistë për hetimin e krimit dhe ekspertë kriminalistë, u angazhuan për të kyrer veprimet hetimore për procedimet penale të filluara për rastet e zjarrvënieve.

Në të gjithë vendin, u identifikuan 28 autorë të dyshuar të zjarrvënieve, nga të cilët 11 u arrestuan në flagrancë, 16 u proceduan në gjendje të lirë, ndërsa 1 u shpall në kërkim.

440 punonjës policie të Patrullës së Përgjithshme, të Forcës së Posaçme “Shqiponja” dhe të Ndërhyrjes së Shpejtë, u angazhuan maksimalisht në ndihmë të shërbimeve zjarrfikëse dhe të emergjencave civile, për të parandaluar përhapjen e zjarreve.

Shërbimet e Policisë, në shumë raste bënë evakuimin e banorëve, duke qenë se banesat dhe lokalet rrezikoheshin të përfshiheshin nga flakët.

92 automjete policie ishin në dispozicion të shërbimeve policore, 30 prej tyre automjete të Policisë Rrugore, për të menaxhuar trafikun rrugor në rrugët në afërsi të vatrave të zjarrit.

Policia e Shtetit apelon për qytetarët që në asnjë rast të mos ndezin zjarre, pasi ky veprim përbën krim dhe ndëshkohet penalisht.

Gjithashtu, i fton ata që të denoncojnë në numrin 112, çdo rast të tillë, me qëllim ndërhyrjen e menjëhershme për shuarjen e flakëve dhe për procedimin penal të shtetasve përgjegjës.