Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Presidenti francez e quan “bombë me sahat”, reagon ashpër Bosnje-Hercegovina

Postuar: 08/11/2019 - 15:16

Kanë vijuar sot ankesat për intervistën e kontestuar të presidentit francez Emmanuel Macron një ditë më parë, ku mes të tjerave ka përshkruar Bosnjën dhe Hercegovinën si një “bombë me sahat” dhe shqetësim i madh për Evropën prej problemit të kthimit të xhihadistëve në Ballkan.
 
 “Nëse jeni i shqetësuar, çështja e parë nuk është as Maqedonia, as Shqipëria, është Bosnje-Hercegovina. Bombë me sahat që po rreh menjëherë pranë (anëtares së BE) Kroacisë, dhe e cila përballet me problemin e kthimit të xhihadistëve”, ka thënë Macron, duke iu referuar luftëtarëve të arratisur ose të liruar nga grupi i armatosur i Shtetit Islamik të Irakut të cilët mund të kthehen në Evropë.
 
Anëtari kroat i presidencës së Bosnjës, Zeljko Komisic, tha se ai do të thërriste ambasadorin e Francës në Sarajevë për një shpjegim të komenteve që Macron bëri në një intervistë me revistën The Economist, botuar të enjten.
 
Ndërkohë, Ministria e Jashtme franceze nuk kishte asnjë përgjigje të menjëhershme ndaj reagimit në Bosnjë.
 
Gjithashtu një zëdhënës për bashkësinë islamike të Bosnjës, Muhamed Jusic, i përshkroi komentet e Macron si “skandaloze” dhe tha se presidenti francez po shpifte për të justifikuar parandalimin e vendeve të Ballkanit me “popullsi të konsiderueshme myslimane” nga përmbushja e aspiratave të tyre për anëtarësim në BE.
 
“Rreth 300 qytetarë boshnjakë, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, shkuan në fushat e betejave në Siri dhe Irak në krahasim me mbi 1.900 francezë”, ka thënë Jusic, duke shtuar se Franca ka dyfishin e luftëtarëve të huaj se çdo vend tjetër të Evropës Perëndimore.
 
“Këto ditë, Franca pret kthimin e 450 xhihadistëve… Unë nuk e shoh se si ky është një problem më i madh në Bosnje sesa në Francë”, ka shtuar ai. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2019 - 12:34

Studentja nga Essexi ndërroi jetë në një dhomë hoteli në Auckland pasi u njohën në Tinder dhjetorin e kaluar.

Vdekja e turistes britanike Grace Millane, e cila thuhet se humbi jetën gjatë seksit.

Postuar: 22/11/2019 - 12:12

Avioni ‘Boeing Co 777’ i “Philippine Airlines” u detyrua të rikthehej në

Postuar: 22/11/2019 - 11:29

Ndërprerja e internetit në Iran ka hyrë në ditën e pestë.

Postuar: 22/11/2019 - 10:28

Njw grua italiane ka denoncuar burrin e saj pasi i kishte organizuar përdhunimin në grup.

Postuar: 22/11/2019 - 09:35

Një 7-vjeçare gjeti vdekjen në Udine të Italisë, pasi u godit nga mbajtësja e ujit të bekuar në k

Postuar: 22/11/2019 - 08:49

Një 27-vjeçare nga Siberia ka marrë pjesë në konkursin e versionit rus të “Playboy” d

Postuar: 21/11/2019 - 21:18

Teksa dimri përfshin hemisferën veriore të tokës, do të kemi gjithnjë e më pak dritë por disa v