BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x
BREAKING NEWS

SPAK “zbarkon” në zyrat e oligarkut të Ilir Metës, sekuestrohen dokumentacionet, kompjuterët dhe materialet komprometuese, ja si po zbërthehen aferat e ish-presidentit

SPAK “zbarkon” në zyrat e oligarkut të Ilir Metës,
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia zbardh arsyen pse SPAK nuk po arreston Sali Berishën dhe Ilir Metën, ja prova e madhe që nuk e fshehin dot, si erdhën në pushtet vetëm me pardesytë e bardha të Sigurimit të Shtetit dhe vunë pasuri marramendëse brenda 7 vitesh

Ilir Demalia zbardh arsyen pse SPAK nuk po arreston Sali Berishën dhe Ilir
x
BREAKING NEWS

Nuk kanë fund skandalet për Belinda Ballukun, ja si i shtoi “portofolit” të saj 50 mln € për Rrugën e Arbrit dhe Tunelin e Llogorasë, zbardhet raporti

Nuk kanë fund skandalet për Belinda Ballukun, ja si i shtoi
x
BREAKING NEWS

Klodian Allajbeu i Spitalit Amerikan përfundon në SPAK, plas skandali i 2 koncensioneve më të shtrenjta në shëndetësi, hetime për zyrtarë të lartë edhe për një sërë kompanish që shërbejnë si “maska” të oligarkut, ja detajet nga dokumenti...

Klodian Allajbeu i Spitalit Amerikan përfundon në SPAK, plas skandali
x
BREAKING NEWS

Ja muaji kur do të bëhet rritja e pensioneve, eksperti i ekonomisë Kujtim Hoxha jep detajet e fundit dhe tregon rrugën që duhet të ndjekin të moshuarit kur nuk janë dakord me masën e përfitimit që u është caktuar nga ISSH

Ja muaji kur do të bëhet rritja e pensioneve, eksperti i
x

Bota

300 mijë trupa të NATO po përgatiten të zbarkojnë në “oborrin” e  Vladimir Putinit, fillon plani anti-rus në kufirin lindor për të shkatërruar Rusinë, rrezik total lufte

300 mijë trupa të NATO po përgatiten të zbarkojnë

Pas urdhrit të arrestit ndërkombëtar kundër tij, Vladimir Putin sfidoi Perëndimin: fillimisht me vizitën në Krime, pastaj atë në Mariupol. Me pak fjalë, sfidë e hapur. Lufta në Ukrainë duket shumë larg fundit dhe në këtë kontekst, po flitet dhe spekulohet për lëvizjet e ardhshme të mundshme të NATO-s, të parashikuara nga Politico Europe. Aleanca duket se "do të përshpejtojë përpjekjet për të vendosur pajisje përgjatë kufirit lindor dhe do të caktojë dhjetëra mijëra forca të afta për të ardhur në ndihmë të aleatëve së shpejti”. Shkurt, një hap i NATO-s, përshkallëzon gjithçka.

Putin i tregon ‘dhëmbët’ Perëndimit

Ndërkohë, nga Mariupoli vijnë edhe kërcënime të tjera nga Vladimir Putin, i cili tha: "Rusia në fakt nuk përdor armë hipersonike në operacionin ushtarak special që po kryen në Ukrainë, edhe pse ne i kemi këto armë, ashtu si të tjerat, sisteme moderne që nuk ekzistonin ende në 2014”, tha ai. Media shtetërore ruse raportoi se presidenti i Rusisë e realizoi vizitën e papritur në Mariupol, qytetin ukrainas që tani kontrollohet nga forcat ruse, gjatë fundjavës. Kjo ishte vizita e parë e Putinit në territorin e pushtuar ukrainas.

Sfida e NATO-s

Sakaq, NATO duket se dëshiron të veprojë, por mundësitë mbeten të kufizuara. Duhet bindur vendet anëtare që të kontribuojnë me elementë të ndryshëm: ushtarë, trajnime, infrastrukturë më të mirë dhe armë, pajisje dhe municione të shtrenjta. Por, vendet janë të shqetësuara për rezervat e tyre të municioneve, ndaj ekziston rreziku që jo të gjithë aleatët e NATO-s të përmbushin premtimet e tyre për të kontribuar në planet e reja të aleancës.  Kjo është një sfidë me të cilën NATO është përballur në të kaluarën, dhe një sfidë që ekspertët kanë frikë se mund të bëhet një problem i vazhdueshëm për aleancën perëndimore teksa lufta e Rusisë ka hyrë në vitin e dytë.

300 mijë forca në ‘oborrin’ e Putinit

Udhëheqësit ushtarakë këtë pranverë do të paraqesin plane të reja të mbrojtjes rajonale që synojnë të ndihmojnë në ripërcaktimin e mënyrës se si aleanca mbron 1 miliard qytetarët e saj.  "Unë mendoj se ju nevojiten forca për t'iu kundërvënë një Rusie realiste," tha një zyrtar i lartë ushtarak i NATO-s, duke theksuar nevojën për "më shumë trupa" dhe veçanërisht më shumë forca në "gatishmëri".  Sipas Politico, "shifrat do të jenë të larta: zyrtarët kanë thënë se nevojiten deri në 300,000 forca të NATO-s". Plani mund të jetë më i ndërlikuar nga sa pritej për shkak të vështirësive në marrjen e pajisjeve dhe armëve. "Do të jetë shumë e vështirë," konfirmoi Ben Hodges, ish-komandant i SHBA-së në Evropë. Grupi i parë i trupave, rreth 100,000 ushtarë të përgatitur, mund të vijë nga Polonia, Norvegjia dhe shtetet baltike (Estonia, Letonia dhe Lituania), tha Heinrich Brauß, një ish-ndihmës sekretar i përgjithshëm i NATO-s për politikën e mbrojtjes. Grupi i dytë i trupave do të vinin nga vende si Gjermania, brenda 10 ose 30 ditëve.

Pengesat e aleancës

Por procesi mund të ndërlikohet. Pse? Sepse lëvizja kaq shpejt, edhe për një muaj, kërkon shumë njerëz, pajisje dhe trajnime dhe shumë para. Ndërkohë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë vazhdimisht se aleatët kanë punuar edhe më shumë për prodhimin në muajt e fundit dhe se aleanca po punon për kërkesat e reja për rezervat e municioneve. Por edhe ai e ka pranuar problemin. “Norma aktuale e konsumit në krahasim me shkallën aktuale të prodhimit të municioneve,” tha ai në fillim të marsit, “nuk është e qëndrueshme”.

NATO në provë

Një test për NATO-n do të vijë këtë verë kur udhëheqësit e 30 vendeve anëtare të aleancës të takohen në Lituani.  “Ne po u kërkojmë kombeve, të sugjerojnë se çfarë na nevojitet për t’i bërë këto plane … të zbatueshme”, tha një zyrtar i lartë ushtarak i NATO-s. “Duhet më shumë shpejtësi, qoftë në aspektin material, personel apo infrastrukturë”, tha për gazetën Bild am Sonntag, koloneli gjerman André Wüstner, kreu i Shoqatës së pavarur të Forcave të Armatosura. Në vitin 2014, udhëheqësit e NATO-s u zotuan të synojnë të shpenzojnë 2 për qind të prodhimit të tyre ekonomik për mbrojtjen brenda një dekade. Në samitin e Vilnius në korrik, liderët do të duhet të vendosin një objektiv të ri.