BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

9 raketat iraniane që ‘shpuan’ supermburojën, zbardhet arsyeja pse Izraeli i frikësohet kërcënimit nga Teherani

9 raketat iraniane që ‘shpuan’ supermburojën, zbardhet

Shkurt 2024. Garda Revolucionare Islamike, e njohur si Pasdaran, organizon një stërvitje duke përdorur sisteme raketore me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi.

Nga një zonë në shkretëtirë ata lëshojnë katër Zolfaghar (me rreze 700 km), tre Haxhi Qasem (1400 km), po aq Kheybar (1450 km), Emad (1750 km) dhe Ghadr (2000 km).

Televizioni shtetëror iranian filmoi shpërfaqjen e forcës nga ana e ushtrisë vendase. Nuk ishte një manovër e zakonshme luftarake dhe kishte një kuptim simbolik.

Transportuesit duhet të godisnin një zonë ku janë rindërtuar hangarët për të përfaqësuar bazën Nevatim, në Izraelin jugor, një ambient që pret avionët luftarakë F35.

Pak rëndësi ka që për Zolfaghar-in shteti hebre është shumë larg dhe nuk dihet nëse testi i dimrit ishte i suksesshëm, por ajo që ndodhi më pas është më e qartë.

Mbrëmja e së shtunës. Nis operacioni ‘Premtimi i mbajtur’, hakmarrja e paralajmëruar iraniane për vrasjen e oficerëve të lartë në Damask.

Pasojat dihen: mburoja ‘Iron Dome’ së bashku me ndihmën e aleatëve bllokoi shumicën prej 300 dronëve.

Sukses i madh, falë kombinimit të sistemeve: Shigjeta izraelite 3 dhe ato amerikane (përfshirë pajisjet në anijet në Mesdhe dhe Detin e Kuq); Avionët amerikanë, britanikë, francezë dhe jordanianë që fluturojnë vazhdimisht për të ndalur valën e sulmit; bashkëpunimi i inteligjencës saudite dhe të Emirateve; rrjeti i sensorëve dhe radarëve që i kanë mbajtur në sy Ajatollahët prej kohësh.

Koalicioni i përzier, me ide dhe synime të ndryshme, funksionoi. Dërgoi një sinjal në Teheran dhe demonstroi se ombrella ishte e mjaftueshme.

Medalja e efikasitetit ka, si gjithmonë, anën tjetër. Megjithatë, pesë raketa balistike tejkaluan rrjetën e hekurt të Izraelit dhe goditën Nevatimin, duke dëmtuar një transportues C 130, një pistë dhe një hangar. Megjithatë, katër të tjera arritën në një bazë të dytë, në Negev, ndërsa dhjetëra raketa të tjera ngecën larg kufijve të shtetit hebre, ndikuar nga problemet teknike.

Hendeku në sistemin mbrojtës nuk i pakëson rezultatet e mira të arritura së bashku, por paraqet një paralajmërim. Iranianët kishin hedhur hipotezën për shënjestrimin e Nevatimit dhe e kishin lënë të kuptohej me manovrën e dimrit.

Më në fund u përpoqën ta bënin dhe ia dolën. Shpërthimet hapën kratere por baza mbeti funksionale dhe IDF-ja u kujdes menjëherë të tregonte xhenierët në punë për të mbuluar vrimat.

Për ‘duelin’ e radhës nuk përjashtohet që Garda Revolucionare të shtojë numrin e dronëve dhe raketave për të detyruar kundërshtarët e tyre të zgjerojnë mbrojtjen.

Ka po aq të ngjarë që të rritet edhe sasia e raketave balistike, të cilat janë më të vështira për t'u ndalur. Iranianët do të marrin parasysh atë që nuk funksionoi dhe ndoshta do të provojnë përsëri. Me pasoja të paparashikueshme.

Historia e konflikteve të Lindjes së Mesme i kujton të gjithëve se nuk ka armë ‘absolute’, bastione të pakapërcyeshme, teknologji të pathyeshme.

Vetë Izraeli e zbuloi këtë në rrugën e vështirë më 7 tetor, për habinë e Hamasit. Për këtë arsye, diplomatët dhe vëzhguesit sugjerojnë që të mos merret lehtë armiku. Qoftë me kamuflazh guerril, qoftë uniformë të Gardës Revolucionare.