BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Bota

91 akuza dhe 4 çështje, kalendari i Donald Trump “mbushet” me gjyqe, ish-presidenti vë në zbatim “planin B”, ja si po kërkon t’i shtyjë seancat pas zgjedhjeve, pse karriera dhe pasuria e tij marramendëse vazhdojnë të varen “në fije të perit”

91 akuza dhe 4 çështje, kalendari i Donald Trump

Për Donald Trump, politikat tipike të një fushate politike për rizgjedhje do të mbivendosen me një kalendar gjyqësor të ngjeshur.Para Trump, asnjë ish-president i SHBA-së nuk ishte paditur ndonjëherë. Ai është akuzuar për 91 akuza për krime në katër çështje penale, si dhe i implikuar në një palë padi civile që mund të rezultojnë në goditje të mëdha financiare. Trump është deklaruar i pafajshëm ose mohuar keqbërjen në secilin prej këtyre rasteve, dhe ekipi i tij ligjor ka kërkuar të pezullojë, diskreditojë ose vonojë gjyqet e ardhshme, duke përfshirë çështjen rreth ndërhyrjes në zgjedhjet e vitit 2020, të cilën shpresonte ta shtynte deri pas ditës së zgjedhjeve.Këto përpjekje nga avokatët e tij përfshijnë një përpjekje për të thënë se Trump duhet të jetë imun nga ndjekja penale sepse veprimet ose komentet e tij ishin pjesë e "detyrave të tij zyrtare" kur ai ishte president. Një panel federal apeli vendosi më 6 shkurt se ai nuk është imun, megjithatë nuk dihet nëse Gjykata e Lartë do ta marrë në konsideratë vendimin, duke ndikuar në kohën e gjykimit të DC.

Gjyqi në korrik

Megjithatë, jo pak herë përpjekjet e Trump, rezultojnë të suksesshme. Perspektivat që ai të shkojë në gjyq në korrik me akuzat për mbajtjen e dokumenteve të sigurisë kombëtare, siç sugjerohet nga prokurorët e posaçëm, po zvogëlohen me shpejtësi, me gjyqtaren që mbikëqyr çështjen, që ende nuk ka nxjerrë një plan, disa javë pasi asaj iu prezantua opsionet e mundshme. Gjyqtarja e qarkut amerikan Aileen Cannon mori datat e propozuara të fillimit të gjyqit nga Trump dhe këshilltari special Jack Smith më shumë se një muaj më parë përpara seancës gjoja për të zgjidhur çështjen në Fort Pierce, Florida, por ajo ende nuk ka vendosur se kur do tëfillojnë procedurat. Si rezultat, Trump ka mundur të shmangë paraqitjen e disa mocioneve paragjyqësore që duhet të plotësohen përpara se çështja të vazhdojë në gjyq, duke luajtur në strategjinë e tij për ta shtyrë çështjen sa më shumë që të jetë e mundur përpara zgjedhjeve të 2024 në nëntor.

Strategjia e Trump

Strategjia ligjore e Trump për të gjitha rastet e tij penale ka qenë të vonojë, nën llogaritjen se fitorja e rizgjedhjes do t'i mundësonte atij të emëronte një besnik si prokuror të përgjithshëm, i cili mund t'i udhëzonte prokurorët të heqin dorë nga çështja, ose të falin veten nëse ai dënohej. Ekipi ligjor i Trump propozoi një datë gjyqi në gusht për Cannon muajin e kaluar, me sa duket si pjesë e një loje për të armatosur çështjen e dokumenteve të klasifikuara në Florida për të bllokuar kalendarin e tij ligjor dhe për të parandaluar që rasti i ndërhyrjes në zgjedhjet e vitit 2020 në Uashington të shkojë në gjyq përpara zgjedhjeve. Por ish-presidentit nuk i është dashur të sforcohet për të krijuar një rezultat të tillë. Ai u padit në gjykatën federale të qarkut vitin e kaluar për shkelje të Aktit të Spiunazhit në mbajtjen e dokumenteve të klasifikuara në klubin e tij Mar-a-Lago, që do të thotë se çështja e tij po vazhdon në gjyq sipas rregullave të ndërlikuara dhe vijuese të Aktit të Procedurave të Informacionit të Klasifikuar, ose Cipa.

“Fitorja” e parë

Faza tjetër e Cipa-s në ndjekjen penale të Trump është seksioni 5, ku Trump duhet t'u zbulojë prokurorëve në një njoftim dokumentet specifike të klasifikuara që duan të përdorin në gjyq. Ai konsiderohet si një hap kyç sepse mbron nga çdo zbulim i papritur i sekreteve të sigurisë kombëtare në gjyq. Gjykatësit ndoshta do t'i duhet t'i japë Trumpit disa javë për të hartuar një njoftim mjaft specifik. Nëse Trump, si shumica e të pandehurve, paraqet një njoftim shumë të paqartë, prokurorët do të duhet të kundërshtojnë dosjen dhe ta detyrojnë Trump të japë më shumë detaje se cilat dokumente synon të përdorë në mbrojtjen e tij.Situata do të thotë që edhe nëse Cannon do të nxirrte afate të reja për Cipa-n tani, afati kohor siç sugjerohet nga prokurorët do të ishte potencialisht disa javë prapa planit, duke e bërë më të mundshme që Cannon të mos ketë zgjidhje tjetër veçse të miratojë orarin e propozuar të Trump dhe datën e gjykimit në gusht.