BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Bota

A do i kundër-përgjigjet Izraeli sulmit të Iranit? Gazetari tregon se çfarë pritet të ndodhë me situatën e tensionuar mes dy vendeve: Askush nuk do përshkallëzim, por...

A do i kundër-përgjigjet Izraeli sulmit të Iranit? Gazetari

Gazetari nga Izraeli, Lerry Luxner, është shprehur se Izraeli mund të mos i përgjigjet sulmit të sotëm të Iranit.

Komentet Luxner i bëri në një emision televiziv, ku tha se duke mos iu përgjigjur sulmit iranian, Izraeli do të fitonte pikë në sytë e ndërkombëtarëve, pikë që i humbi me sulmin në Gaza.

Ai tha gjithashtu se edhe nëse Izraeli bën diçka, do të jetë diçka tepër e kufizuar, pasi sipas tij, askush nuk do përshkallëzim të situatës në rajon.

“Dita e sotme është një ditë normale pune dhe ne ndihemi të ç’liruar sepse Izraeli ishte në gjendje të interceptonte edhe me ndihmën e partnerëve 99 % të sulmeve. Kjo ishte diçka e paprecedentë, pasi Irani sulmoi për herë të parë drejtpërdrejtë Izraelin, pra jo përmes palëve të tjera. Ka pasur vetëm një vajzë 7 vjeçare arabe që u lëndua. Kjo tregon sesa e fortë është forca mbrojtëse e Izraelit.

Kjo tregon edhe bashkëpunimin me SHBA, MB, Jordaninë, etj. Kjo na jep një mundësi për të ndryshuar trajektoren e kësaj lufte tragjike. Është e mundur që Izraeli të mos bëjë asgjë. Duke mos u përgjigjur, Izraeli mund të qëndrojë në një nivel më të lartë moral, atë që humbi në fillimet e luftës në tetor, kur grupi i Hamasit vrau dhe rrëmbeu qindra persona. Atëherë shumë dolën kundër nesh dhe nisën të numëroheshin viktimat palestineze.

Ky është çasti i parë që njerëzit në vende të ndryshme të botës fillojnë të jenë me ne, sepse ne u sulmuam. Ky ishte një sulm i targetuar. Pra ekziston një lloj mundësie që Izraeli të mos bëjë asgjë dhe nëse bën diçka, do të jetë diçka shumë e kufizuar, sepse askush nuk do përshkallëzim të mëtejshëm në rajon”, tha Luxner.