BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Bota

A po përgatitet Rusia për luftë me NATO? Konflikti brenda 20 viteve të ardhshme

A po përgatitet Rusia për luftë me NATO? Konflikti brenda 20

Kina është furnizuesi më i rëndësishëm i mikroelektronikës dhe veglave të makinerisë për prodhimin e sistemeve ruse të armëve nga viti 2023, sipas një studimi të ri amerikan.

Tashmë në fund të vitit të kaluar, Shoqata Gjermane për Politikën e Jashtme (DGAP) nënvizoi në analizën e saj se në rastin më të keq, NATO ka vetëm pesë vjet në dispozicion të saj për të ruajtur potencialin e saj parandalues ??kundër një sulmi të mundshëm rus ndaj një vendi anëtar të NATO-s.

Autori i studimit, Christian Melling, kreu i Qendrës për Sigurinë dhe Mbrojtjen e DGAP, tha për DW: “Në fund të ditës duhet të themi hapur se presidenti Putin jeton vetëm përmes kësaj lufte. Lufta mbetet shqetësimi i tij kryesor dhe fatkeqësisht paqja nuk është më në horizontin e tij”.

Konflikti brenda 20 viteve të ardhshme

Në një studim të botuar në prill, instituti amerikan Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) arrin në përfundimin se “reformat e vazhdueshme radikale ushtarake” të Putinit në luftën kundër Ukrainës “tregojnë se Rusia mund të përgatitet për një konfrontim me NATO-n brenda dy dekadave të ardhshme, duke përfshirë një luftë konvencionale në shkallë të gjerë.”

Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington, e cila sipas raporteve të mediave amerikane është e afërt me industrinë amerikane të armëve, ka hetuar për herë të dytë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë furnizimin e pjesëve për industrinë ruse të armëve nga jashtë. si dhe se si industria ushtarake ruse i anashkalon sanksionet perëndimore.

“Pothuajse asgjë nuk prodhohet në vetë Rusinë”

Për këtë qëllim, studiuesit analizuan të dhënat e disponueshme publikisht për lëvizjen e mallrave në Rusi, duke u fokusuar në teknologjitë mikroelektronike për raketat dhe bombat e lundrimit. Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare hetoi gjithashtu tregtinë e makinerive të përpunimit të metaleve të kontrolluara nga kompjuteri.

Që nga viti 2023, ushtria ukrainase ka gjetur kryesisht pajisje elektronike të prodhimit kinez në armët ruse, tha eksperti ukrainas i sanksioneve Vladyslav Vlasiuk për DW: “Pothuajse asgjë nuk prodhohet në vetë Rusinë. Nëse nesër do të ndaleshin të gjitha importet e mikroelektronikës, Rusia nuk do të ishte në gjendje të prodhonte sisteme armësh”.

Provat tregojnë se tashmë industria ruse e mbrojtjes ka kaluar me sukses në komponentë më të thjeshtë, të cilët vijnë kryesisht nga Kina. Në analizën e tij, instituti i ekspertëve CSIS thekson, ndër të tjera, se “për komponentët kritikë dhe elektronikën e nevojshme për makinën e tij të luftës, Kremlini është kthyer në teknologjitë me përdorim të dyfishtë që mund të përdoren si për qëllime civile ashtu edhe për ato ushtarake, “ose edhe në teknologji thjesht politike”. Me fjalë të tjera, komponentë që nuk janë përfshirë ende në sanksionet e mbrojtjes të vendosura nga Perëndimi ndaj Rusisë./DW