BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

“Alarm i kuq” në Moskë, përgatitje të mëdha dhe frikë në Rusi, Putin po instalon sisteme të fuqishme të mbrojtjes ajrore në fshehtësi të plotë, priten pyjet për mbrojtje nga bombardimet

“Alarm i kuq” në Moskë, përgatitje të mëdha

Në Rusi po bien kambanat e luftës. Vladimir Putin ka urdhëruar prerjet e pyjeve në disa rrethe të Moskës që nga fillimi i vitit të ri. Siç mëson Insajderi, është duke u përgatitur lokacioni për vendosjen e mbrojtjes kundërajrore. Sistemet raketore anti-ajrore S-400 tashmë janë vendosur në terren në Parkun Kombëtar Losini Ostrov dhe pranë Akademisë Bujqësore Timirjazev. Në rrethin Pechatniki, rreth 100 hektarë pyll u pastruan në zonën e mbrojtur të rezervës Kolomenskoye, gjë që shkaktoi shqetësim në popullatën lokale, duke përfshirë frikën se Kisha e Ngjitjes, e cila është përfshirë në regjistrin e trashëgimisë botërore të UNESCO-s, mund të rrezikohet, raporton Slobodna Dalmacija. Ekspertët ushtarakë paralajmërojnë se ndërtimi i objekteve ushtarake pranë ndërtesave të larta të banimit rrezikon popullsinë. Insajderi dërgoi një gazetar i cili vizitoi ato kantiere. “Është për mbrojtjen e Moskës," i shpjegoi një oficer, duke parë nga fusha pranë Akademisë Bujqësore Timiryazev. Majat e lëshuesve të raketave tokë-ajër S-400 janë qartë të dukshme nga rruga Valaam. Është një sistem raketash kundërajrore me rreze të gjatë dhe të mesme me katër lëshues. Radari shumëfunksional 92H6E është gjithashtu aty, për zbulimin dhe gjurmimin e objektivave ajrore. Përveç tij, ekziston edhe një radar 96L6E.  Pajisja filloi më 31 dhjetor, por asokohe nuk kishte asnjë informacion përkatës në asnjë portal shtetëror dhe as tabela informuese pranë kantiereve. Pyetjet nga banorët vendas gjithashtu mbetën pa përgjigje. Është interesante se fusha u përgatit në më pak se dy javë dhe meqë aty nuk kishte pyll të dendur, toka thjesht u rrafshua dhe u mbulua me asfalt dhe e gjithë zona u rrethua.

Lëvizja e papritur e Rusisë

Një vend tjetër për sistemin e mbrojtjes ajrore është zona e Parkut Kombëtar Losini Ostrov në rrethin Bogorodskoye në verilindje të Moskës. Në fund të janarit, banorët e një kompleksi rezidencial aty pranë fotografuan sistemin e mbrojtjes ajrore S-400. Nga dritaret veriore ka pamje nga objekti ushtarak, dhe distanca e PZO-së nga njësitë e banimit llogaritet rreth 200 metra. Dhe historia nuk ndalet me kaq. Një tjetër lokacion për sistemin e mbrojtjes kundërajrore është me sa duket në parkun pyjor Izmajlovski. Në fillim të janarit, një pjesë e pyllit pranë hyrjes së parkut kombëtar, vetëm 500 metra nga stacioni i metrosë, u pastrua nga punonjësit e komunës. Ashtu si në raste të tjera të ngjashme, informacioni zyrtar nuk është publikuar. Sipas tregimeve të moskovitëve që dëshmuan këtë, u prenë shumë pemë larshi më të vjetra se gjysmë shekulli. Rreth njëqind punëtorë u sollën, dhe lokacioni ruhej nga policia dhe garda ruse. Në një kohë të shkurtër u shtrua edhe zona e pastruar. Në kohën kur Insajder shkruante për këtë, pajisjet ushtarake ende nuk ishin instaluar. Megjithatë, “katastrofa” është bërë në vendbanimin Kuryanovo (pjesë e rrethit Pechatniki) në juglindje të Moskës. Një zonë e madhe pyjore e vendosur në bregun e majtë të lumit Moskë u shkatërrua nën sekretin më të rreptë për qëllime ushtarake. Banores lokale Elena (emri i ndryshuar) iu tha nga oficerët e Departamentit të Policisë Pec?atniki se asgjë nuk mund të bëhej atje. Oficerët thanë se ndërtuesve u ishte dhënë një muaj kohë për të përfunduar punën dhe nuk kishte kuptim të përpiqeshin t'i ndalonin. Elena u përpoq të thërriste policinë për të ndaluar prerjen e pemëve, por u këshillua që të mos ndërhynte: “Padyshim e kupton se ku merren vendime të tilla”, i tha polici. Ai brez pyjor shtrihej mbi dy kilometra në gjatësi.

Për çfarë po përgatitet Putin?

Pse e gjithë kjo? Kur topat u shfaqën në çatitë e disa ndërtesave të Moskës, shumë analistë arritën në përfundimin se Putin donte të përhapte frikë në popullatën e një sulmi të vërtetë nga NATO, sepse ky është pretendimi i tij që në fillim se lufta në Ukrainë është në të vërtetë një luftë mbrojtëse kundër Rusia e kërcënuar nga Perëndimi. Por tani çështja është përshkallëzuar dhe me të vërtetë duhet pyetur se për çfarë po përgatitet në të vërtetë regjimi rus, raporton Slobodna Dalmacija.