BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro në prona, në skemë janë futur dhe familjarët, ja si tentuan të shpëtojnë disa pasuri, Agjencia e Inteligjencës Financiare nxjerr detajet e forta

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x

Bota

Alarmohet Brukseli: Zgjedhjet presidenciale në Francë mund të sjellin fundin e...

Alarmohet Brukseli: Zgjedhjet presidenciale në Francë mund të

Bashkimi Europian duket se është i shqetësuar me raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale që po zhvillohet në Francë.

Kjo pasi nëse fituese do të shpallet kundërshtarja e presidentit aktual Macron, Marine Le Pen, mund të jetë edhe fundi i unionit europian siç e njohim të gjithë.

Le Pen ka folur më parë për një “Frexit”, një proces i ngjashëm me Brexit që largoi Britaninë e Madhe nga blloku.

Dhe nëse Parisi vendos të largohet nga blloku i Brukselit, besohet se i gjithë projekti i BE-së mund të rrëzohet, raportoi The Sun.

Le Pen, e cila shpesh përshkruhet si pjesë e së djathtës ekstreme, është shprehur se ajo dëshiron ta reformojë BE-në nga brenda.

Kjo, sipas James Shields – Profesor i Politikës Franceze në Universitetin e Warwick, do të thotë ndryshime drastike në drejtim të vendit që Franca zë brenda BE-së.

“Le Pen nuk argumenton më haptazi për tërheqjen e Francës nga BE dhe euro, siç bëri në vitin 2017, duke deklaruar tani synimin e saj për të reformuar BE-në nga brenda. Por programi i saj, nëse zbatohet, do të përbënte sfida kritike për anëtarësimin e vazhdueshëm të Francës në BE”, tha ai.

Kur referendumi i Mbretërisë së Bashkuar në vitin 2016 çoi në largimin e vendit nga BE, Le Pen me guxim deklaroi se Brexit kishte thyer me të vërtetë një tabu.

“Parimi i saj kryesor i “priorité nationale” (përparësia për shtetasit francezë në punë, strehim social, përfitime sociale dhe kujdes shëndetësor) do ta vendoste atë në një kurs përplasjeje me ligjin e BE-së”, shtoi profesori.

Thirrjet e Le Pen për t’i dhënë përparësi ligjit francez ndaj ligjit evropian janë gjithashtu një sfidë themelore për anëtarësimin e Francës në BE. Dhe propozimi i saj për të shkurtuar kontributin e Francës në buxhetin e BE-së do të ishte një goditje serioze ekonomike për BE-në dhe do të përbënte një precedent për vendet e tjera anëtare, më euroskeptike. Pra, nën një presidencë të Le Pen, Franca do ta vinte anëtarësimin e saj në BE nën një tendosje të tepruar dhe të paktën do të pushonte së qeni forca udhëheqëse brenda BE-së që ka qenë gjithmonë”, vazhdoi ai.