BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

Amerikanët rrëzuan dhjetëra raketa, marina zbulon detaje, ja arma e fuqishme që përdorën për të mbrojtur Izraelin

Amerikanët rrëzuan dhjetëra raketa, marina zbulon detaje, ja arma

Marina amerikane ka përdorur për herë të parë raketën standarde RIM-161 3 (SM-3) në një situatë luftarake, njoftoi Instituti Detar i SHBA. Këtë informacion ua kanë konfirmuar të hënën dy zyrtarë të sektorit të mbrojtjes. Këto janë raketa të destinuara për përgjimin e raketave balistike, të cilat në këtë rast të veçantë janë përdorur për të rrëzuar raketat e lëshuara nga Irani natën e së shtunës deri të dielën si pjesë e sulmit të tij ndaj Izraelit. Dy anijet lëshuan midis katër dhe shtatë raketa SM-3 për të kapur raketat balistike iraniane. Sipas raportimeve të para të mediave amerikane, anija USS Arleigh Burke ka rrëzuar një raketë balistike iraniane, ndërsa USS Carney ka rrëzuar të paktën tre prej tyre. Si Carney ashtu edhe Arleigh Burke i nisën ato nga zona lindore e Mesdheut nga sistemet e tyre luftarake Aegis, të modifikuara për të gjurmuar dhe synuar raketat balistike, me radarin SPY-1D që luajti një rol kyç. E veçanta e këtyre raketave, të cilat sipas të dhënave nga buxheti i mbrojtjes amerikane kushtojnë pak më pak se 12 milionë dollarë për copë, është se shkatërrojnë raketa balistike jashtë atmosferës së Tokës. Për më tepër rrezja e armës është aq e madhe sa mund të shkatërrojë raketa balistike ndërkontinentale sipas portalit të specializuar ushtarak The War Zone, i cili ishte i pari që spekuloi mundësinë që ushtria amerikane të përdorte raketa SM-3 në mbrojtjen e Izraelit. Vetë raketat SM-3 funksionojnë në atë mënyrë që pas lëshimit të raketës me lëndë djegëse të ngurtë me tre faza, raketa unitare EKV sillet në skajin e atmosferës së Tokës, pas së cilës ajo përplaset në raketë balistike, e cila në atë moment është afër kulmit të trajektores së saj.