BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Bota

Analiza/ Basti i Vladimir Putin dhe ‘fija e hollë’ në të cilën varet shpresa për shpëtimin e Ukrainës

Analiza/ Basti i Vladimir Putin dhe ‘fija e hollë’ në

Basti i zymtë i presidentit rus Vladimir Putin se Amerika dhe Perëndimi do të lodhen nga lufta e tij brutale po duket çdo ditë më pranë fitores, shkruan CNN në një nga analizat e saj.

Gati shtatë javë pasi Presidenti Joe Biden i kërkoi Kongresit 60 miliardë dollarë për të plotësuar armët dhe municionet e Kievit, së bashku me 14 miliardë dollarë të tjerë për Izraelin, asgjë nuk ka ndodhur. Si një goditje e rëndë për perspektivat e saj, ndihma për Ukrainën tani është spostuar nga republikanët për shkak të një hamendjeje të veçantë mbi emigracionin. Bllokimi, së bashku me zvogëlimin e perspektivave që Kongresi do të veprojë përpara festave, shkaktuan paralajmërime të jashtëzakonshme nga Shtëpia e Bardhë të hënën që paralajmëruan një moment kritik në luftë.

“Po na mbarojnë paratë dhe pothuajse na ka mbaruar koha”, u tha gazetarëve këshilltari i sigurimit kombëtar të Biden, Jake Sullivan. Ashpërsimi i retorikës së administratës sugjeroi se çdo ligjvënës që kundërshtonte financimin ishte në anën e liderit rus.

“Një votë kundër mbështetjes së Ukrainës është një votë për të përmirësuar pozicionin strategjik të Vladimir Putinit”, tha ai.

Komentet e Sullivan erdhën pasi Drejtoresha e Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit Shalanda Young paralajmëroi kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson në një letër se “ndërprerja e fluksit të armëve dhe pajisjeve amerikane do të gjunjëzojë Ukrainën në fushën e betejës, jo vetëm duke vënë në rrezik përfitimet që ka bërë Ukraina, por duke rritur gjasat e fitoreve ushtarake ruse.”

Ambasadorja e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara, Oksana Markarova, iu lut gjithashtu ligjvënësve që të mos braktisin vendin e saj.

“Pasi kemi fituar kaq shumë, ne nuk mund ta humbim atë tani”, tha ajo për Wolf Blitzer të CNN.

“Ne të gjithë lutemi dhe shpresojmë për mbështetje shtesë nga populli amerikan.”

A mund të premtojë SHBA se do të jetë me Ukrainën për aq kohë sa duhet?

Toni alarmues ngriti pyetjen nëse zhgënjimi i administratës ishte një taktikë politike e krijuar për të nxitur Kongresin në veprim apo pasqyron shqetësimin e vërtetë se tubacioni i ndihmës ushtarake amerikane që mbështet rezistencën e Ukrainës është me të vërtetë nën kërcënim. Duke pasur parasysh dështimin e Kongresit dhe, veçanërisht të shumicës kaotike të GOP të Dhomës së Përfaqësuesve, për të përmbushur edhe detyrat më elementare të qeverisë, ankthi që shkon deri në panik mund të justifikohet në krahun perëndimor.

Rritja e dyshimeve mbi angazhimin e SHBA-së përkon me një sinjal të hidhur dimri, në të cilin Rusia pritet të synojë sërish civilët ukrainas dhe termocentralet që i mbajnë ata të ngrohtë. Ka shenja të reja se Moska ka qenë në gjendje të rindërtojë një rikthim në forcat dhe armatimet e saj të varfra dhe po vendos raketa dhe drone të reja nga aleatët si Koreja e Veriut dhe Irani. Lufta e Izraelit kundër Hamasit, ndërkohë, ka lënë në hije Ukrainën javët e fundit, një situatë për të cilën Presidenti Volodymyr Zelensky është shqetësuar publikisht ditët e fundit.

Ndërsa mbijetesa e Ukrainës është në rrezik, po kështu është edhe reputacioni i Shteteve të Bashkuara si një lider global. Vetëm dy javë më parë, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin udhëtoi për në Kiev dhe i tha publikisht Zelenskyt: “Ne do të qëndrojmë me ju për një kohë të gjatë”.

Por a mund ta respektojë vërtet SHBA-në këtë zotim, si në luftën afatshkurtër për financimin e Ukrainës, ashtu edhe duke pasur parasysh mundësinë që ish-presidenti Donald Trump, i cili është armiqësor ndaj Ukrainës dhe gjithmonë ka favore ndaj Putinit, të ketë një shans të mirë për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë nëse ai fiton nominimin e GOP vitin e ardhshëm?

Ideja se Uashingtoni do të braktiste një komb demokratik dhe sovran që do të luftonte kundër një pushtimi të komplotuar nga Kremlini dikur do të kishte qenë e paimagjinueshme. Një veprim i tillë jo vetëm që do të shkatërronte vendosmërinë perëndimore në Ukrainë; mund të dërgojë një sinjal për kundërshtarët si Rusia dhe Kina se garancitë e sigurisë së SHBA-së për aleatët nuk do të thotë asgjë tjetër në botë. Por ndryshimi në botëkuptimin e GOP, larg rrënjëve të tij internacionaliste dhe drejt një qëndrimi izolues “Amerika e Para” të favorizuar nga Trump, ka ndryshuar supozimet për fuqinë e SHBA-së. Forcat politike që mund të riformësojnë botën në një mandat të dytë të Trump janë tashmë në lojë në Uashington, veçanërisht në Dhomën e Përfaqësuesve dhe po kërcënojnë të transformojnë politikën e jashtme të SHBA.

Mbështetësit e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën paralajmërojnë se Putini po vëzhgon. Senatori republikan Jim Risch nga Idaho, i cili shërben në komitetet e Inteligjencës dhe Marrëdhënieve me Jashtë, tha në Forumin Ndërkombëtar të Sigurisë Halifax muajin e kaluar se “Vladimir Putin, kam arsye të besoj … beson se ai do ta fitojë këtë luftë duke na dalë përpara”.

Risch shtoi: “Ata shikojnë çdo fjalë që shqiptohet në Shtetet e Bashkuara, në Kanada dhe me aleatët tanë të tjerë, nga disidentët, jo nga shumica dërrmuese e njerëzve që e mbështesin këtë.”

Gjenerali Ben Hodges i ushtrisë amerikane i bëri jehonë asaj ndjenje se Moska po ndjek çdo lëvizje në Kongresin e SHBA.

“Testi i madh i vullnetit është midis Kremlinit dhe kryeqyteteve perëndimore – Uashington, Berlin, Paris, Londër dhe të tjerë”, tha Hodges në një konferencë të organizuar javën e kaluar nga Spirit of America, një grup jofitimprurës që punon së bashku me trupat dhe diplomatët për të promovuar vlerat amerikane.

Trazirat e brendshme të Amerikës kërcënojnë lidershipin e saj global

Të njëjtat forca politike përçarëse që e kanë kthyer Kongresin në një rrugë pa krye dhe po nxisin mundësinë e një mandati të dytë të Trumpit, janë kombinuar për të kërcënuar financimin amerikan të rezistencës së Ukrainës.

Republikanët e krahut të djathtë po kërkojnë një paketë ndryshimesh të politikës së linjës së ashpër të imigracionit në kufirin jugor në këmbim të financimit të Ukrainës që janë të papranueshme për demokratët e Senatit. Johnson mund të luftojë për të mbajtur qëndrimin e tij të dobët në detyrën e tij nëse përdor votat e Demokratëve për të kaluar një paketë financimi për Ukrainën. Dhe ka pak bazë të përbashkët ose besim midis Dhomës së Përfaqësuesve të udhëhequr nga republikanët dhe Senatit të udhëhequr nga Demokratët. Rënia e vlerësimeve të miratimit të Biden po e kufizojnë aftësinë e tij për të shitur ndihma masive të vazhdueshme për Ukrainën tek një publik që po bëhet më skeptik mes betejave të përditshme në SHBA, duke përfshirë çmimet e larta të ushqimeve.

Dështimi i Ukrainës për ta kthyer kundërsulmin e saj të premtuar prej kohësh në përfitime konkrete, ndërkohë, ka bërë që skeptikët për më shumë ndihmë të pyesin nëse ajo po përdoret në mënyrë efektive dhe sa do të zgjasë lufta. Johnson, për shembull, është ankuar se administrata nuk ka ofruar një plan për fitoren në Ukrainë ose një rrugë për zgjidhjen e konfliktit. Këto janë shqetësime të arsyeshme duke pasur parasysh se miliarda dollarë para të gatshme nga taksapaguesit po përdoren në përpjekjet për ndihmë. Megjithatë, situata në Ukrainë vështirë se i jep vetes përgjigjet që kërkon Johnson. Putini, me tolerancën e tij të lartë për viktimat e mëdha ruse, duket i gatshëm të bëjë një luftë dëshpërimi për të gjakosur armikun e tij dhe për të pritur ndryshimet politike në SHBA dhe Evropë që do të mbytin ngadalë ushtrinë e Ukrainës. Rusia dhe Ukraina kanë qenë në realitet në luftë për më shumë se një dekadë tashmë – që kur Putini aneksoi Krimenë, një territor ukrainas, në vitin 2014. Ndërsa lufta po kalon në një ngërç, as Rusia dhe as Ukraina nuk janë afër negociatave për përfundimin e saj, duke pasur parasysh se aksionet për të dy janë kaq të larta në shmangien e humbjes.

Paketa e ndihmës për Ukrainën tani është kapur në çështjen më të vështirë politike të SHBA-së – imigracionin.

Biden kërkoi 13.6 miliardë dollarë për sigurinë në kufirin SHBA-Meksikë, së bashku me kërkesat e tij për ndihmë Izraelit dhe Ukrainës, në një përpjekje për të lehtësuar miratimin e masës, e cila përfshin gjithashtu 7.4 miliardë dollarë për Tajvanin. Por republikanët duan ndryshime politikash, si dhe financime të reja. Në Dhomën e Përfaqësuesve, ata po shtyjnë për ligje të reja të bazuara, një projekt-ligj që do të kodonte shumë nga politikat e vijës së ashpër të Trumpit të imigracionit, si dhe ndryshimet në ligjin e azilit. Dhe një grup dypartiak senatorësh ka kaluar disa javë duke kërkuar një kompromis, por ka pasur raporte kontradiktore të hënën nëse bisedimet e tyre ishin prishur.

Udhëheqësi i shumicës demokratike në Senat, Chuck Schumer do të rrisë presionin ndaj republikanëve të Senatit, të cilët favorizojnë më shumë ndihmë për Ukrainën, por janë peng i bazës pro-Trump të partisë së tyre. Ai planifikon të sjellë një paketë ndihme Ukrainë-Izrael në dysheme këtë javë për një votim pa përfshirë masat e imigracionit. Dhe ai njoftoi se Zelensky do të bëjë një paraqitje të largët të martën në një konferencë të klasifikuar të Senatit.

“Siguria kombëtare e Amerikës është në linjë në mbarë botën, në Evropë, në Lindjen e Mesme, në Indo-Paqësorin, autokratët, diktatorët po bëjnë luftë kundër demokracisë, kundër vlerave tona, kundër mënyrës sonë të jetesës”, tha demokrati i Nju Jorkut.

“Jemi në një moment historik”, vijon ai.

Por një grup senatorësh republikanë, të cilët normalisht mbështesin ndihmën për Ukrainën, sinjalizuan të hënën se nuk mund të ecin përpara pa ndryshimet e imigracionit që i bashkëngjiten masës. Senatori i Teksasit, John Cornyn, paralajmëroi, për shembull, se “siguria jonë nuk mund të jetë e dyta pas asaj të vendeve të tjera anembanë botës, aleatëve tanë, madje edhe atyre si Ukraina dhe Izraeli”.

Duke pasur parasysh mbështetjen e gjerë për Ukrainën në Senat, duket se do të dalë një kompromis i çrregullt. Por paparashikueshmëria dhe paqëndrueshmëria e Dhomës së kontrolluar nga GOP do të thotë se një paketë ndihme përballet me një fat thellësisht të pasigurt. Shumica e republikanëve ende nuk i ka miratuar faturat normale rutinë, si ai që financon Departamentin e Mbrojtjes të SHBA-së, për shembull. Dhe ndërsa dhoma mbështeti një projekt-ligj për financimin e Izraelit, ai u rëndua me shkurtime në Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme, të cilën demokratët e Senatit e kundërshtojnë një shenjë se si republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve janë të përshtatur më shumë për mesazhet partiake sesa qeverisjen ose ruajtjen e fuqisë dhe ndikimit të SHBA jashtë vendit.

Rreziku i ardhshëm për Ukrainën është se ajo do të tërhiqet edhe më tej në një luftë për financimin e qeverisë që po afrohet për janar dhe shkurt. Dhe edhe para se të dihet rezultati i zgjedhjeve të 2024-ës, është e qartë se nuk ka më asnjë garanci që miliardat e SHBA do të jenë atje për sa kohë të zgjasë lufta.

Dhe gjatë gjithë kohës në Moskë, Putini vëzhgon dhe pret.

Më të lexuarat