BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Bota

Argjentina “zhytet” në varfëri, masat drastike të presidentit kritikohen ashpër, ja çfarë pritet të bëjë Milei

Argjentina “zhytet” në varfëri, masat drastike të

Në Argjentinën dikur të pasur, një pjesë e madhe e popullsisë sot jeton në varfëri.Ai vend ka nevojë për rindërtim dhe presidenti i ri kontravers, Javier Miler, i cili mori dje detyrën, përballet me sfida të mëdha. Argjentina po përballet me vite të dhimbshme, shkruan gazeta “Die Welt”.Asgjë nuk i tremb politikanët argjentinas më shumë sesa statistikat e varfërisë nga Universiteti Katolik i Argjentinës (UCA). Pak përpara se ekonomisti liberal Javier Milei të merrte detyrën këtë të dielë, UCA publikoi statistikat më të fundit për fundin e tremujorit të tretë të këtij viti.Sipas vlerësimeve, 44.7% e popullsisë jeton nën kufirin e varfërisë. Pa programet sociale shtetërore do të kishte 50% të tyre. Fëmijët dhe të rinjtë nën moshën 17 vjeç vuajnë veçanërisht nga varfëria: 62.9% e të rinjve në vend jetojnë në varfëri. Dikur shumë e pasur dhe krenare, Argjentina është bërë një lagje gjigante e varfër dhe një rast gjigant rehabilitimi. “Është hera e parë që dikush fitues thotë se do të bëjë ndryshime totale”, thotë fituesi i zgjedhjeve Milei, duke paralajmëruar masa drastike. “Nuk do ta paguajnë njerëzit e mirë, por politikanët, kasta në pushtet, biznesmenët, mediat e korruptuara dhe të ashtuquajturit. Ekspertët e OJQ-ve që të gjithë varen nga politikanët’, premton Milei. Shkurtimet radikale të vendeve të punës në sektorin publik pritet të reduktojnë shpenzimet shtetërore si dhe privatizimin e ndërmarrjeve shtetërore. “Gjithçka që mund të vihet në dorë të privatit, do të vihet në dorë të privatit”, thotë Milei. Presidenti duhet t'i japë Parlamentit një plan për stabilizimin e ekonomisë si dhe një plan reformash strukturore, vlerësojnë ekspertët.

Më të lexuarat