BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

Armët, stërvitje dhe kërcënimet: Rriten tensionet në kufirin mes dy Koreve, ja si mund të ndërhyjë SHBA

Armët, stërvitje dhe kërcënimet: Rriten tensionet në

Tensionet janë sërish të larta përgjatë Zonës së Çmilitarizuar (DMZ), kufiri që ndan dy Koretë ende teknikisht në luftë me njëra-tjetrën. Koreja e Veriut kohët e fundit ridislokoi trupa dhe armë të rënda në zonë, pas anulimit të marrëveshjes ushtarake ndërkoreane të vitit 2018, e cila u arrit midis palëve në atë kohë për të parandaluar tensionet dhe përplasjet aksidentale pranë kufirit. Disa ditë më vonë, Komanda Indo-Paqësore e Shteteve të Bashkuara publikoi foto të një grupi ushtarësh të Ushtrisë Amerikane, veçanërisht nga Kompania e 59 Kimike, Biologjike, Radiologjike dhe Bërthamore me qëllim të kryerjes së manovrave të përbashkëta ushtarake me forcat koreano-jugore, pikërisht në DMZ.Situata u përkeqësua pasi Kim Jong Un lëshoi ??satelitin spiun. Ndërsa thashethemet për një lëshim të mundshëm të një sateliti të Koresë së Veriut në orbitë u intensifikuan, Koreja e Jugut njoftoi se do të pezullonte disa nga masat e saj për të zvogëluar mundësinë e konfliktit aksidental ose incidenteve pranë kufirit ndërkorean. Kështu, Seuli ka zgjedhur të intensifikojë mbikëqyrjen në kufi, duke shkaktuar një forcim të mëtejshëm të pozicionit të Phenianit.  Pheniani më pas bëri të ditur se do të konsideronte përpjekjet e SHBA për të neutralizuar satelitin e parë zbulues në orbitën e Tokës si një deklaratë lufte dhe mund të përgjigjet me veprime të ngjashme. Ushtarët amerikanë kryen stërvitje me trupat e Koresë së Jugut dhe kanë miratuar gjithashtu një shitje të mundshme ndaj Koresë së Jugut të municioneve për të operuar avionë luftarakë F-35 që shmangin radarët dhe pajisje të ngjashme, të gjitha për të ndihmuar në përmirësimin e aftësive mbrojtëse të aleatit aziatik.