BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

Asnjë bombë nuk ka rënë aty për dy vjet, ja pse ky qytet ukrainas është i vetmi “i paprekur” nga lufta

Asnjë bombë nuk ka rënë aty për dy vjet, ja pse ky

Kafenetë, baret dhe restorantet në shëtitoren përgjatë lumit Uzh të Ukrainës janë të hapura deri në orët e vona të natës dhe janë mjaft të ngarkuar. Edhe pse Uzhhorod ndodhet në një vend që mbrohet nga pushtimi rus për një vit e gjysmë të fundit, banorët e tij nuk ndiejnë shumë frikë nga zhurmat e sirenave.Uzhhorod, qendra administrative e rajonit Transcarpathian, ndodhet në jugperëndim të Ukrainës. Është i vetmi kryeqytet i një rajoni ukrainas ku nuk ka shtetrrethim dhe që nuk është goditur nga një raketë e vetme ruse. Ata që besojn teoritë konspirative thonë se arsyeja e mungesës së sulmeve me raketa në Transkarpatia është marrëveshja midis Orbanit dhe Putinit. Megjithatë, vetë banorët besojnë se arsyeja e vërtetë është mungesa e objekteve strategjike në rajon dhe afërsia e disa vendeve anëtare të BE dhe NATO. Uzhgorod ndodhet pikërisht në kufirin me Sllovakinë, dhe është rreth 30 kilometra nga Hungaria. Historia e qytetit shkon prapa në shekullin e 9. Uzhgorod i lashtë shpesh quhej "dritare drejt Evropës", sepse ndodhet në zemër të Transcarpathia, dhe vendndodhja e tij dhe ndikimi multikulturor e bënë atë një nga vendet më tërheqëse në Ukrainën Perëndimore. Ishte nën kontrollin hungarez nga shekulli i 11-të deri në fund të shekullit të 17-të, kur i përkiste Monarkisë Austro-Hungareze. Ajo u bë pjesë e Çekosllovakisë në 1919, pastaj Hungarisë në 1938, dhe më pas Bashkimit Sovjetik, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ashtu si Ukraina Lindore shikonte nga Rusia, Uzhgorod i kishte ngulur sytë fort nga Perëndimi pas Luftës së Dytë Botërore. Edhe para pushtimit gjithëpërfshirës rus të Ukrainës, ai ishte një qytet me pastiçeri, kafene dhe restorante dhe ashtu ka mbetur.