BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x
BREAKING NEWS

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për “ditët e zeza” që po trokasin, Altin Dumani dhe prokurorët i tregojnë zyrtarit të lartë të DASH dosjet e korrupsionit që kanë mbushur zyrat e Prokurorisë së Posaçme, amerikanët duan “kokat” e të pa...

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për
x
BREAKING NEWS

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin financiar që u bëri xhepave të shqiptarëve, si u përjashtuan nga tenderi 5 kompani, dyshimet për garë të manipuluar

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin
x
BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x

Bota

Bastisja e rezidencës së Trump në Mar-a-Lago, ish-Presidenti akuza të rënda ndaj Biden, zbardh skenarin e përdorur nga FBI-ja

Bastisja e rezidencës së Trump në Mar-a-Lago, ish-Presidenti

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka akuzuar pasardhësin e tij Joe Biden për autorizimin e përdorimit të forcës gjatë bastisjes së FBI-së në pronën e tij në vitin 2022, në çështjen e dokumenteve të klasifikuara kundër Trump.

Trump u shpreh se një dokument zyrtar përshkruan planet e FBI-së për një kontroll të autorizuar nga gjykata më 8 gusht 2022 në rezidencën Mar-a-Lago në Florida.

“Uau! Sapo dola nga gjyqi i gjuetisë së shtrigave të Bidenit në Manhattan, dhe më treguan raportet se Departamenti i Drejtësisë i Joe Biden, në bastisjen e tyre të paligjshme dhe antikushtetuese në Mar-a-Lago, autorizoi FBI-në të përdorte forcë”, shkroi Trump në një postim në llogarinë e tij të Truth Social të martën.

Urdhri i operacioneve të FBI-së u zbulua si pjesë e hetimit për falsifikimin e pretenduar të Trump të të dhënave të biznesit. Gjatë kontrollit në rezidencën e Trump në lidhje me këtë hetim, supozohet se ish-presidenti kishte mbajtur dokumente të klasifikuara.

Sipas një dosjeje gjyqësore, urdhri përmbante një deklaratë politike në lidhje me përdorimin e forcës vdekjeprurëse, e cila thoshte, për shembull, se “Oficerët e zbatimit të ligjit të Departamentit të Drejtësisë mund të përdorin forcë vdekjeprurëse kur është e nevojshme,” raportoi Fox News të martën, duke cituar dokumentin.