BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

BE po shkon drejt një krize të madhe, Viktor Orban i prish planet bllokut, ja si mund të pengojë anëtarësimin e Ukrainës me një lëvizje të vetme

BE po shkon drejt një krize të madhe, Viktor Orban i prish planet

Kryeministri hungarez Viktor Orban rregullisht e shtyn BE-në drejt humnerës, dhe diplomatët tani kanë frikë se armiqësia e tij ndaj Ukrainës do ta shtyjë bllokun në humnerën përfundimtare. Një samit duhet të mbahet në mes të dhjetorit, ku liderët e BE-së duhet të marrin një vendim historik për pranimin e Ukrainës dhe të vulosin marrëveshjen kyçe të buxhetit dhe t'i hedhin Kievit “një litar shpëtimi”50 miliardë euro. Ai takim duhet t'i dërgojë një mesazh SHBA-së se pavarësisht nga shpërqendrimi politik i luftës në Lindjen e Mesme BE-ja mbetet plotësisht e përkushtuar ndaj Ukrainës. Por këto plane mund të prishen nga Viktor Orban, një njeri që mban lidhje të ngushta me presidentin rus Putin dhe për të cilin shumë besojnë se po minon demokracinë dhe sundimin e ligjit edhe në Hungari.

 Ai kërkon që i gjithë procesi të ndalet derisa udhëheqësit të bien dakord për një rishikim të përgjithshëm të mbështetjes së BE-së për Kievin. Kjo është një shqetësim i madh për liderët e BE-së. Edhe pse Hungaria përfaqëson vetëm dy përqind të popullsisë së BE-së, Orban mund të mbajë peng të gjithë Bashkimin. Ai ka qenë kundërshtari më i zëshëm i sanksioneve kundër Rusisë që nga aneksimi i Krimesë nga Putin në 2014. Një diplomat i lartë i BE-së paralajmëroi se ky mund të jetë një nga Këshillat Evropianë më të vështirë. Teorikisht, ekziston një mundësi për të përjashtuar Hungarinë nga vendimet politike të BE-së, por vendet besojnë se kjo do të çonte në përçarje dhe ndarje brenda BE-së. Tani për tani, duket se liderët evropianë po përpiqen të arrijnë një kompromis, shkruan Politico. Brukseli teorikisht mund të nisë të ashtuquajturat Procedurat e nenit 7.