BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Bota

Bien në pranga dy shtetas kinezë, ja akuzat që rëndojnë mbi ta

Bien në pranga dy shtetas kinezë, ja akuzat që rëndojnë

Organet e rendit arrestuan të enjten Yicheng Zhang në qytetin Los Anxhelos, sipas të dhënave të një gjykate në Kaliforni. Daren Li me shtetësi kineze dhe nga Shën Kitts dhe Nevis, u arrestua në aeroportin e Atlantës në muajin prill.

Autoritetet amerikane i akuzojnë dy të arrestuarit për mashtrimin e investitorëve në tregun e monedhave kripto, një industri globale prej disa miliarda dollarësh.

Të pandehurit dyshohet se kanë udhëzuar bashkëpunëtorët e tyre që të hapin llogari bankare në Shtetet e Bashkuara në emër të kompanive guackë.

Viktimat u mashtruan që të depozitonin para përmes veprimeve kibernetike në llogaritë e krijuara, fonde që më pas u pastruan përmes institucioneve amerikane drejt bankave në Bahamas.

“Ndërsa mashtrimet në tregjet e kriptovalutave realizohen në forma të ndryshme dhe fshihen në vende shumë të largëta, autorët nuk mund t’i shpëtojnë drejtësisë”, tha Zëvendës Prokurorja e Përgjithshme e Shteteve të Bashkuara Lisa Monaco.

Dy të ndaluarit akuzohen për konspiracion për pastrim parash dhe gjashtë akuza për pastrim ndërkombëtar parash. Nëse gjenden fajtorë, të pandehurit përballen me një dënim maksimal prej 20 vitesh burg për secilën akuzë, tha Departamenti i Drejtësisë./VOA