BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Bota

Blindohet krahu lindor i NATO, një “perde” e re po ngrihet në Evropë, tre shtete ndërtojnë një "mur dronësh", ja plani i aleancës për të frenuar Rusinë

Blindohet krahu lindor i NATO, një “perde” e re po ngrihet

Vendet baltike po ndiejnë gjithnjë e më shumë rrezikun se presidenti rus Vladimir Putin mund të përdorë vrullin nga lufta në Ukrainë për të nisur një rrëmbim tokash të ngjashme me Stalinin. Rusia ka korrur fitime në pushtimin e saj të Ukrainës në javët e fundit dhe udhëheqësit e Kievit kanë frikë se pa ndihmën e rëndësishme perëndimore ata mund të dorëzohen këtë verë. Por, larg nga kënaqësia e Putin, Estonia, Letonia dhe Lituania kanë frikë se presidenti rus mund t'i drejtojë sulmet e tij drejt perëndimit, duke imituar pushtimet e shekullit të 20-të të udhëheqësve komunistë. Ndaj, kërcënimet nga Lindja ishin në krye të axhendës ndërsa përfaqësuesit e ministrisë së drejtësisë nga gjashtë vende aleate me kufi me Rusinë u takuan javën e kaluar në Riga, Letoni. Sipas Ministres së Brendshme të Lituanisë, Agne Bilotait?, Moska po kërkon në mënyrë aktive të destabilizojë sigurinë e brendshme në rajonin Baltik dhe Nordik. “Ne shohim përpjekjet e vazhdueshme të regjimeve ruse dhe bjelloruse për të destabilizuar sigurinë e brendshme dhe rendin publik të vendeve tona, për të krijuar panik dhe mosbesim në institucione”, tha ajo në një deklaratë. I gjithë rajoni po përballet me kërcënime të ngjashme të koordinuara nga Rusia dhe Bjellorusia, si instrumentalizimi i migracionit, sulmet kibernetike, dezinformimi, sabotimi i infrastrukturës kritike dhe kërcënime të tjera hibride.

“Muri i droneve”

Ndër propozimet e ngritura nga pala lituaneze është ngritja e një "muri dronesh" të përbashkët përgjatë kufirit lindor të vendeve.Ministrat e Brendshëm të Finlandës, Polonisë, Norvegjisë dhe shteteve baltike thanë se kishin diskutuar gjatë fundjavës për krijimin e një sistemi të koordinuar të avionëve pa pilot përgjatë kufirit me Federatën, me qëllim parandalimin e veprimeve agresive në të ardhmen kundër tyre. “Është një gjë krejtësisht e re dhe qëllimi është përdorimi i dronëve dhe teknologjive të tjera për të mbrojtur kufijtë tanë kundër provokimeve nga vendet armiqësore dhe për të parandaluar kontrabandën ”, tha kreu i ministrisë lituaneze Agne Bilotaite. Homologia e tij finlandeze Mari Rantanen tha se plani "do të përmirësohet me kalimin e kohës " dhe do të lejojë mbrojtjen e 1,340 kilometrave të kufirit që ndan territoret e kontrolluara nga Helsinki nga Rusia. Nuk u dhanë detaje për kohën e zbatimit të projektit dhe Ministri i Brendshëm i Vilnius nënvizoi se çdo vend do të duhet të kryejë "detyrat e shtëpisë" të tij, duke aluduar gjithashtu për mundësinë e përdorimit të fondeve të Bashkimit Evropian.

Evakuimi i popullsisë

Gjashtë shtetet e NATO-s diskutuan gjithashtu planet për evakuimin e popullsisë civile në rast se konflikti kalon kufijtë e Ukrainës. Në lidhje me këtë, zyrtarët finlandezë shprehën habinë e tyre që Ukraina ka mbajtur joluftëtarët pranë pikave të nxehta të frontit, duke thënë se nëse do të shpërthente një luftë me Moskën, banorët e zonave kufitare do të largoheshin menjëherë. Që nga fillimi i pushtimit rus, vendeve në krahun lindor të Aleancës Atlantike u është dashur të përballen me një sërë sulmesh hibride nga Kremlini, pra veprime joushtarake që synojnë destabilizimin e brendshëm. Autoritetet e Federatës shtynë valët e emigrantëve drejt kufirit me Finlandën, duke detyruar Helsinkin të mbyllë të gjitha vendkalimet, ndërsa në Poloni pati disa arrestime të agjentëve të dyshuar në pagesën e FSB-së dhe përgjegjës për kryerjen e veprimeve si zjarrvënie dhe sabotim.

Ndryshimi i kufijve

Për më tepër, më 22 maj, Ministria ruse e Mbrojtjes publikoi një plan për të zgjeruar kufijtë e saj detarë me Lituaninë dhe Finlandën. Sipas asaj që shkroi media ruse “Moscow Times”, Rusia ka vendosur të shpallë ujërat e saj territoriale një pjesë në lindje të Gjirit të Finlandës, jo shumë larg qyteteve Baltiysk dhe Zelenogradsk pranë rajonit të Kaliningradit.Vendimi i njëanshëm sjell kështu një ndryshim në koordinatat gjeografike që përcaktojnë pozicionin e linjave që lejojnë identifikimin dhe matjen e shtrirjes së detit territorial të Federatës Ruse, si dhe të zonës ngjitur me bregdetin dhe ishujt.