BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Lifestyle

Breshka më e vjetër në botë ka sot ditëlindjen, nuk do e besoni dot sa vjeç bën Jonathan (FOTO)

Breshka më e vjetër në botë ka sot ditëlindjen, nuk do

Breshka më e vjetër në botë ka jetuar mes dy Luftërave Botërore, ka parë ngritjen dhe rënien e Perandorisë Britanike, ndërsa sot ka mbushur plot 190 vjeç.

Jonathan, breshka gjigante e ishujve Sejshelles është aktualisht kafsha më e vjetër e planetit Tokë si dhe  cheloniani më i vjetër i regjistruar ndonjëherë.

I lindur në fillim të viteve 1800, Jonathan ka jetuar në Shën Helenë, një ishull i vendosur në mes të Oqeanit Atlantik Jugor, që nga viti 1882.

Mosha e Jonathan është një hamendësim, megjithatë i përllogaritur me kujdes nga ekspertët e faunës. Në këtë fotografi të mbërritjes së tij në ishullin e Shën Helenës, dallohet se ai ishte plotësisht i pjekur dhe të paktën 50 vjeç kur mbërriti nga Seychelles në 1882, megjithëse ka të ngjarë që të jetë edhe më i vjetër.

Joe Hollins filloi të kujdesej për Jonathanin kur ai punonte si veteriner i Shën Helena-s dhe, megjithëse tani në pension, ende ndihmon për t’u kujdesur për breshkën.

Kur mendoni, që ai u çel në vitin 1832 – epoka gjeorgjiane – o Zot, sa ndryshon bota. Luftërat botërore, ngritja dhe rënia e Perandorisë Britanike, shumë guvernatorë, mbretër dhe mbretëresha që kanë kaluar, është mjaft e jashtëzakonshme”, u shpreh ai.