BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Disa homoseksualë italian prindër nëpërmjet praktikës së surrogacisë, Meloni rikthen në vëmendje Pr.Ligjin: Krim universal, dëshira për të pasur fëmijë është e drejtë

Disa homoseksualë italian prindër nëpërmjet praktikës

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni kritikoi të premten huazimin e mitrës përmes nënave surrogatë, duke u shprehur se do të mbështeste një projektligj që do ta konsideronte praktikën një "krim universal". 

"Unë vazhdoj të besoj se surrogacia është një praktikë çnjerëzore," tha Meloni në një konferencë të titulluar "Për një Evropë të re: tranzicioni demografik, mjedisi, e ardhmja".

“Unë mbështes projektligjin që e bën atë një krim universal. Shpresoj që të miratohet sa më shpejt të jetë e mundur”, shtoi ajo. Kryetarja e qeverisë italiane tha se praktika të tilla nxisin tregje transnacionale, duke vënë në dukje se nuk është akt dashurie t’i konsiderosh fëmijët si produkte në rafte supermarketi.

Meloni shton se “dëshira legjitime për të pasur një fëmijë, nuk është një e drejtë që mund të sigurohet me çdo mjet të mundshëm”.  Vlen për t’u theksuar se surrogacia është e paligjshme në Itali, por duke e kthyer praktikën në një “krim universal” përmes pr.ligjit të paraqitur nga partia “Faratelli d’Italia”, do t’i hapej rrugë ndjekjes penale të italianëve që do të përdornin nëna nga shtete të tjera si Spanjë apo SHBA, ku praktika është e ligjshme.

Disa homoseksualë italianë janë bërë prindër nëpërmjet praktikës së surrogacisë. Projektligji i cili i është paraqitur Senatit për miratim, nëse do të marrë dritën jeshile, përfshin gjoba deri në 1 milion euro si dhe dy vite burg për përfshirjen në surrogaci.