BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Bota

Dronët inteligjentë “ringjallin” luftën e heshtur SHBA-Kinë, ja cila nga superfuqitë do të ketë epërsi brenda 5 vitesh

Dronët inteligjentë “ringjallin” luftën e heshtur

A mund të jetë një sulm i kombinuar nga të paktën 185 dronë dhe dhjetëra raketa balistike dhe lundruese shkëndija e një lufte rajonale shkatërruese në Lindjen e Mesme ? Kjo është ajo që të gjithë pyesin në këto orë në dritën e hakmarrjes iraniane për eliminimin e fundit nga Tel Avivi të elementëve kryesorë të Pasdaranit në Siri. Ngjarjet e fundit dhe dinamika e konfliktit midis Ukrainës dhe Rusisë nxjerrin në pah se si mjetet ajrore pa pilot janë tani mjete ushtarake thelbësore për ushtritë moderne. Dhe ajo që shqetëson gjithashtu ekspertët është fakti se ajo që u pa në qiellin izraelit mund të zbehet në krahasim me atë që na pret në një të ardhme jo shumë të largët. Fuqitë kryesore në fakt po punojnë për zhvillimin e dronëve të aftë për të vepruar në grupe prej qindra, nëse jo mijëra njësive për të goditur kundërshtarin. Shtetet e Bashkuara dhe Kina po ashtu e kanë kuptuar rëndësinë e tyre.  Uashingtoni i justifikon përpjekjet e tij duke ia atribuar nevojës për të frenuar synimet e vendit të dragoit në Detin e Kinës Jugore dhe Tajvanin.  Nuk është e qartë se kush mes Amerikës dhe Kinës ka realisht një epërsi në këtë sektor dhe edhe nëse bilanci do të ishte në favor të shteteve, nuk do të ishte një avantazh i pakalueshëm. Ka pak të dhëna zyrtare për këtë çështje, por, sipas një studimi të Universitetit Georgetown, më shumë se një e treta e kontratave të nënshkruara në nëntë muajt e parë të 2020 nga shërbimet ushtarake të Uashingtonit dhe Pekinit kishin të bënin me "sistemet inteligjente pa pilot".  Mund të duhen pesë vjet, ndoshta më pak, për të parë tufat e dronëve të hyjnë në shërbim. Një perspektivë që i madhi Henry Kissinger e paralajmëroi në vitet e tij të fundit të jetës.