BREAKING NEWS

Zhvillime të forta brenda SPAK, prokurorët zgjatin me 3 muaj afatet hetimore për Arben Ahmetajn dhe i çojnë fletë-thirrje oligarkut që akuzohet për pastrim parash

Zhvillime të forta brenda SPAK, prokurorët zgjatin me 3 muaj afatet
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat “bombastike”: Ja pse divorci i Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit nuk i shpëton dot nga prangat dhe arsyeja e fortë që zyrtari i lartë i DASH Richard Nephew shmangu takimet në Tiranë me qeverinë ‘Rama’ dhe përfaqësuesit ...

Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat “bombastike”: Ja pse divorci i
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha pa mandat sipas Kushtetutës, kreu i PD i hap vendin Argitës dhe përgatitet ta kurorëzojë të bijën në fron me protestën e 12 korrikut, Gaz Bardhi përfundon si “limon i shtrydhur”

Sali Berisha pa mandat sipas Kushtetutës, kreu i PD i hap vendin
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dëshmia në SPAK që fundos Niko Peleshin për lidhjet e tij me Klodian Zoton, ish-drejtori i Ujësjellësit të Korçës e nxjerr zbuluar para prokurorëve specialë

Zbardhet dëshmia në SPAK që fundos Niko Peleshin për lidhjet
x
BREAKING NEWS

Ja detajet e reja nga kallëzimi në SPAK për Allajbeun, si oligarku në bashkëpunim me Janis Karathanos rropën mbi 200 mln euro koncesione, për të kamufluar vjedhjet kanë punësuar te kompanitë “fituese” të afërmit e tyre, rroga deri në 30 mln lekë në mua...

Ja detajet e reja nga kallëzimi në SPAK për Allajbeun, si
x
BREAKING NEWS

Mandati për deputet i Sali Berishës në “fije të perit”, do ketë përplasje për Nenin 71 të Kushtetutës, ja kush e ka në dorë “fatin” e “non-gratës”, flasin juristët

Mandati për deputet i Sali Berishës në “fije të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi nxjerr “CV” e zezë të Sali Berishës në 30 vite, nga bashkëpunimi i tij me udhëheqësin e Serbisë, sulmet ndaj ambasadës së SHBA në Tiranë, grushti i shtetit ’98, vrasja e 4 protestuesve në 21 janar, te emrat e terroristëve që ka bashkëpunuar ...

Frrok Çupi nxjerr “CV” e zezë të Sali Berishës
x
BREAKING NEWS

Autoritetet zvicerane zbulojnë emrin e biznesmenit që doli garant për Arben Ahmetajn në Zvicër si i punësoi gruan me pagë 9 mijë franga në muaj, zbardhen detaje nga dosja hetimore

Autoritetet zvicerane zbulojnë emrin e biznesmenit që doli garant
x

Bota

E frikshme/ Nuk ka qetësi për këtë vend, shpërthen sërish vullkani, detyron banorët të evakuohen

E frikshme/ Nuk ka qetësi për këtë vend, shpërthen

Një shpërthim vullkanik ka filluar në gadishullin Reykjanes në Islandën jugperëndimore , sipas zyrës meteorologjike të vendit, menjëherë pasi autoritetet evakuuan qytetin e afërt të Grindavík.

“Një shpërthim ka filluar pranë Sundhnúkagígar, në veri të Grindavík,” tha zyra meteorologjike islandeze në një deklaratë të mërkurën, pothuajse tre javë pas përfundimit të një shpërthimi të mëparshëm që filloi më 16 mars.

“Tymrat e shpërthimit arrijnë një lartësi prej të paktën 50 metrash”, shtoi ai. Banja gjeotermale e afërt Blue Lagoon, pika turistike më e famshme e Islandës, tha se kishte evakuuar vizitorët e saj.

Shpërthimi ishte i pesti që ndodhi në gadishull që nga dhjetori. Zyra raportoi gjithashtu akumulimin e 20 metra kub shkëmbinj të shkrirë në dhomën e magmës poshtë Svartsengi, ku ndodhet një termocentral që furnizon me energji elektrike dhe ujë rreth 30,000 njerëz.

Impianti Svartsengi u evakuua dhe kryesisht është drejtuar nga distanca që nga shpërthimi i parë në rajon në dhjetor.

Shumica e 4000 banorëve të Grindavik u evakuuan përgjithmonë në nëntor, përpara shpërthimeve që ndodhën nga dhjetori deri në mars.

 

Më të lexuarat