BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Bota

E frikshme/ Tërmeti më i madh në 120 vite trondit këtë vend, ja sa ishte magnituda

E frikshme/ Tërmeti më i madh në 120 vite trondit këtë

Melburni u trondit të dielën nga tërmeti më i madh që ka goditur qytetin australian në më shumë se një shekull duke lëkundur ndërtesa, megjithatë me dëme të vogla.

E frikshme/ Tërmeti më i madh në 120 vite trondit këtë

Tërmeti me magnitudë 3.8 goditi periferinë veriperëndimore të Sunbury në orën 23:41 me orën lokale në një thellësi prej 2 kilometrash, sipas agjencisë Geoscience Australia.

Adam Pascale, krye-shkencëtari në Qendrën e Kërkimeve të Sizmologjisë me bazë në Viktoria, tha se tërmeti ishte më i madhi brenda 40 kilometrave nga Melburni që nga një tërmet me magnitudë 4.5 ballë në vitin 1902.

Geoscience Australia tha se kishte arrë më shumë se 21,000 raporte për tërmetin, me valë tronditëse që janë ndjerë  deri në qytetin Bendigo, rreth 150 kilometra në veri të Melburnit dhe deri në jug deri në Hobart në ishullin e Tasmanisë.

Melburni në prill e kaloi Sidnein duke u bërë qyteti më i populluar i Australisë dhe shumë prej 5.8 milionë banorëve të qytetit u zgjuan të hënën me një përrallë për të treguar.

“Ndihesha sikur një aeroplan u rrëzua pranë shtëpisë sime apo diçka tjetër”, tha një banor, sipas degës së CNN 7Neës.

“Unë jam në katin e 70-të në Kullën Eureka dhe e gjithë ndërtesa u lëkund disa metra,” tha një tjetër banor i Melburnit në Tëitter, duke iu referuar një rrokaqiell në qendër të qytetit, raportoi Sky Neës Australia degë e CNN.

Byroja e Meteorologjisë e Australisë tha në Twitter se nuk kishte kërcënim për cunami nga tërmeti, megjithëse shërbimet e urgjencës paralajmëruan për pasgoditje të mundshme në një deklaratë në Facebook.

Shumica e tërmeteve ndodhin në Unazën e Zjarrit të Paqësorit , ku shtrihen vullkanet më aktive në botë dhe ku ndodhin dridhjet ndërsa pllakat tektonike shtyhen kundër njëra-tjetrës.

Tërmetet nuk janë aq të zakonshme në Australi, megjithëse kontinenti përjeton aktivitet sizmik për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike. Në vitin 2021, Victoria përjetoi një tërmet me magnitudë 5.9 që shkaktoi disa dëme të vogla strukturore në Melburn, pavarësisht se goditi gati 200 kilometra larg.