BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

E rëndë/ Helmohen 80 nxënëse në një shkollë, zbardhen detajet e para

E rëndë/ Helmohen 80 nxënëse në një shkollë,

Të paktën 80 nxënës shkolle, kryesisht vajza janë helmuar gjatë fundjavës së kaluar. Lajmi është bërë i ditur nga kreu i Departamentit të Arsimit në qytetin e Sar-e-Pul, Muhammad Rahmani.

Autoritetet vendase janë duke hetuar shkaqet e plota të ngjarjes. Hetimi u nxit nga rrëfimet e 17 nxënësve në një shkollë dhe një ditë më vonë, 60 të tjerë, në një shkollë tjetër në një fshat aty pranë, tha në një deklaratë Rahmani.

“Pasi arritën në shkollë në mëngjes, nxënësit papritmas filluan të ndiejnë marrje mendsh, dhimbje koke dhe të përziera. Studentët shkruan në spital, por 14 prej tyre ishin në gjendje kritike për jetën”, tha kreu i departamentit.

Që nga pushtimi i vendit nga talebanët në vitin 2021, arsimimi dhe çdo e drejtë e vajzave dhe grave është kthyer në një çështje problematike. Kujtojmë që gratë nuk kanë të drejtë të punojnë, ndërsa studenteve vajzat i është mohuar e drejta e arsimit në universitete.

Më të lexuarat