BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

E rëndë/ Vriten dy shtetas britanikë në Ukrainë, zbardhet arsyeja

E rëndë/ Vriten dy shtetas britanikë në Ukrainë,

Dy shtetas britanikë u vranë ndërsa po tentonin një “evakuim humanitar” nga qyteti ukrainas Soledar, thuhet në një deklaratë të familjes. Chris Parry, 28 vjeç dhe Andrew Bagshaw, 48 vjeç, u raportuan të zhdukur më 7 janar mes luftimeve të ashpra midis forcave ukrainase dhe ruse.

Një deklaratë e lëshuar në emër të familjes së zotit Parry tha: “Vendosmëria e tij vetëmohuese për të ndihmuar të moshuarit, të rinjtë dhe të pafavorizuarit atje na ka bërë ne dhe familjen e tij më të madhe jashtëzakonisht krenarë”.

“Nuk e imagjinonim kurrë se do t’i thoshim lamtumirë Chris-it kur ai kishte një jetë kaq të plotë përpara tij. Ai ishte një djalë i kujdesshëm, vëlla fantastik, një mik më i mirë për kaq shumë njerëz dhe një partner i dashur për Olgën.

“Ai e gjeti veten të tërhequr nga Ukraina në mars në orën e saj më të errët në fillimin e pushtimit rus dhe ndihmoi ata që kishin më shumë nevojë, duke shpëtuar mbi 400 jetë, plus shumë kafshë të braktisura.

“Është e pamundur të thuhet me fjalë se sa shumë do të mungojë, por ai do të jetë përgjithmonë në zemrat tona”.

Në fillim të këtij muaji, grupi rus Wagner tha se forcat e tij kishin gjetur trupin e një prej punonjësve. Zoti Parry kishte folur më herët për Sky News për kohën e tij duke evakuuar njerëzit pranë vijës së frontit, shpesh në kushte të tmerrshme ndërsa artileria ruse bombardonte pozicionet ukrainase. Me origjinë nga Cornwall, ai kishte punuar si trajner vrapimi në Cheltenham kur Rusia pushtoi më 24 shkurt të vitit të kaluar. Ai i tha Sky News se e dinte se duhej të shkonte dhe të ndihmonte.
Veprimet e tij të guximshme në vijën e frontit e panë atë të evakuonte banorët nga qyteti i rrethuar i Severodonetsk përpara se të binte në qershor dhe më vonë të vepronte në lindje të Lyman.

Duke folur tre ditë para se të zhdukej, zoti Parry tha se duhej të zgjidhte midis lëvizjes më këmbë dhe të ishte i ngadalshëm, por më pak i dukshëm, ose të shkonte me makinë dhe të ishte i shpejtë, por rrezikonte të dallohej nga dronët në rrugën e tij në Bakhmut për të ofruar ndihmë.

“Me makinë, je më shumë objektiv, por mund të fluturosh në destinacion për dy minuta dhe të kthehesh në dy minuta.
Shpresojmë që ju mund ta bëni atë mjaft shpejt në mënyrë që dronët të mos ju dallojnë dhe më pas mund ta parkoni atë në një ndërtesë dhe të fshiheni.
Por, po, shumë vullnetarë nuk do të shkojnë më, por ka njerëz që duan të dalin jashtë, kështu që unë jam i gatshëm të shkoj”.