BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

E trishtë/ Ndërron jetë gruaja e parë që u bë pjesë e Gjykatës së Lartë amerikane

E trishtë/ Ndërron jetë gruaja e parë që u bë

Ka ndërruar jetë në moshën 93-vjeçare, Sandra O'Connor, e cila la gjurmë si gruaja e parë që u ul në Gjykatën e Lartë. Njoftimin për vdekjen e saj e dha gjykata mëngjesin e ditës së sotme.

E trishtë/ Ndërron jetë gruaja e parë që u bë

O'Connor, vdiq për shkak të "komplikimeve të lidhura me demencën e avancuar", tha gjykata. Ajo frymëzoi gjenerata të avokatëve femra, duke përfshirë pesë gratë që shërbyen pas emërimit të saj në gjykatën e lartë. Ata e admiruan rrugën e saj duke shënuar sukses në një fushë që ishte dominuar nga burrat. Me kalimin e kohës, ajo u bë e njohur si një konservatore e moderuar dhe shpeshherë votuese për çështje të rëndësishme sociale, shkruan CNN.

Ajo vdiq pasi jetoi për të parë që një gjykatë e re me prirje konservatore përmbysi një vendim aborti në 1992, uli shiritin midis kishës dhe shtetit dhe vendosi në një fushë tjetër me interes për të: veprimin afirmativ.

Shefi i drejtësisë John Roberts e përshkroi O'Connor si një mbrojtëse të ashpër të pavarur të shtetit të së drejtës dhe një avokate elokuente për edukimin qytetar. Në vitin 2018, O'Connor zbuloi në një letër se ajo ishte diagnostikuar me fazat fillestare të demencës, ndoshta sëmundja e Alzheimerit.

“Ndërsa kapitulli i fundit i jetës sime me demencën mund të jetë duke u përpjekur, asgjë nuk e ka zvogëluar mirënjohjen dhe vlerësimin tim të thellë për bekimet e panumërta të jetës sime,” shkroi ajo.

Në emërimin e O'Connor në vitin 1981, Presidenti Ronald Reagan e quajti atë një person për të gjitha stinët, që zotëron ato cilësi unike të temperamentit, drejtësisë, kapacitetit intelektual dhe përkushtimit ndaj të mirës publike.