BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

Ekspertët të alarmuar: Evropa rrezikohet nga thatësira

Ekspertët të alarmuar: Evropa rrezikohet nga thatësira

Temperaturat e larta dhe reshjet e pakta kanë sjellë në gjendje kritike një pjesë të Mesdheut. Këtë e konfirmon lajmi se në fillim të këtij muaji Katalonja shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të thatësirës.

Me nivele të ulëta të rezervuarëve deri në 16 për qind të kapacitetit dhe pa reshje shiu në disa zona, autoritetet kanë vendosur kufizime në sasinë e ujit që banorët mund të përdorin.

Megjithatë, Spanja nuk është i vetmi vend që vuan pasi furnizimet me ujë në Evropën Jugore po mbarojnë. Sipas përditësimit të fundit të të dhënave të Observatorit Evropian të Thatësirës, rreth 17 për qind e territorit të BE-së tani po përballet me kushte të rënda thatësire.

Andrea Toretti, koordinator i Observatorit Evropian dhe Global të Thatësirës, Copernicus, thotë se një pjesë e Evropës tashmë është në telashe të mëdha për shkak të ndryshimeve klimatike.

“Nëse shikojmë kushtet aktuale, bazuar në të dhënat e fundit që kemi në dispozicion deri në fund të janarit, shohim se shumë zona në rajonin e Mesdheut janë në fakt tashmë nën kushte paralajmëruese thatësire”, tha Toreti.

Siç shtoi ai, kombinimi i thatësirës dhe valëve të të nxehtit krijoi pasoja të mëdha në rajon në vitet e fundit dhe u bë një nga temat e rëndësishme botërore.

Më të lexuarat