BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

“Erëra” ndryshimesh drastike po fryjnë në Bruksel, një projekti i madh i mbrojtjes evropiane është në tryezë, 6 qershori do të jetë datë vendimtare për BE, ja pse e ardhmja e bllokut mund të jetë në duart e Meloni-t

“Erëra” ndryshimesh drastike po fryjnë në Bruksel,

Pas zgjedhjeve për Parlamentin Evropian nga 6 deri më 9 qershor, e djathta pritet të forcohet. E djathta ekstreme fitoi zgjedhjet në Itali dhe Holandë, merr pjesë në qeveritë e Finlandës dhe Sllovakisë, kryeson në sondazhet në Francë, Austri dhe Belgjikë. Ajo mund të fitojë deri në 30 për qind të votave në zgjedhjet evropiane, vlerëson “BBC britanike”.Tradicionalisht, grupet parlamentare më të fuqishme janë Partia Popullore Evropiane (EPP) e qendrës së djathtë dhe Aleanca e Socialistëve dhe Demokratëve të qendrës së majtë (S&D); EPP pritet të fitojë ndikim dhe sondazhet parashikojnë forcimin e krahut të djathtë ekstrem. Parlamenti Evropian ka fuqinë më të madhe në javët menjëherë pas zgjedhjeve, kur ai formëson drejtimin e politikës së BE-së në masën më të madhe sepse zgjedh presidentin e Komisionit Evropian. Sondazhet parashikojnë një zhvendosje në të djathtë  i konservatorëve dhe reformistëve evropianë (ECR) mund të fitojë më shumë përfaqësues. Megjithatë, ndikimi i Parlamentit është i kufizuar nga Këshilli Evropian, i cili zyrtarisht përcakton drejtimin politik të Komisionit Evropian dhe tre anëtarët më me ndikim - Franca, Gjermania dhe Spanja - aktualisht udhëhiqen nga socialistët dhe liberalët.

Industria e gjelbër

Sipas një analize të portalit Politico, forcimi i së djathtës në Parlamentin Europian do të ketë ndikim në një sërë fushash, veçanërisht në lidhje me ekologjinë dhe industrinë e gjelbër. Deputetët konservatorë dhe të ekstremit të djathtë kundërshtuan Planin e Gjelbër, kështu që ka të ngjarë që në të ardhmen të jetë e vështirë për Komisionin të miratojë ligje më ambicioze për të reduktuar emetimet e gazrave të dëmshëm, për politika bujqësore më kufizuese ndaj klimës ose për të mbrojtur kafshët.

Integrimi ushtarak

Udhëheqësit e BE bien dakord mbi nevojën për të rritur shpenzimet e mbrojtjes. Por rezultatet e zgjedhjeve evropiane në qershor do të varen nga mënyra se si Evropa do ta kryejë atë: e majta mbron që huamarrja e anëtarëve individualë për mbrojtje të bëhet pjesë e borxhit të përbashkët, ndërsa e djathta bën thirrje për shtrëngimin e rripit për të reduktuar borxhin e shkaktuar në zbutur pasojat e pandemisë Covid. E djathta është e ndarë për çështjen e mbrojtjes dhe shpenzimeve ushtarake. Presidentja aktuale e Komisionit, Ursula von der Leyen (EPP), e cila, sipas parashikimeve të Politico, me siguri do të qëndrojë në postin e saj, e vendos mbrojtjen si prioritet.

Projekti i madh i mbrojtjes

Franca dhe Gjermania propozojnë një nxitje të re për konkurrencën. Plani i tyre u përgatit nga Ministri i Financave Bruno Le Maire dhe Ministri i Ekonomisë Robert Habeck, të cilët të enjten e kaluar shpallën "Iniciativën e Përbashkët për Rritje më të Madhe në Evropë" e cila i bën thirrje BE-së të "eliminojë në mënyrë ambicioze ngarkesat administrative të panevojshme" dhe "të reformojë fuqishëm, të thjeshtojë dhe përshpejtimin e procedurave administrative” sidomos kur bëhet fjalë për fondet e BE-së. Kjo duhet të tregojë se ata po i zvogëlojnë dallimet përsa i përket politikës ndaj Kinës dhe se po përgatiten nëse Donald Trump vjen në pushtet, skenar shumë i përmendur në qarqet perëndimore.

E ardhmja në duart e Melonit

Sakaq, nëse kryeministrja e Republikës italiane, Giorgia Meloni, pas zgjedhjeve të ardhshme për Parlamentin Evropian, siç la të kuptohet, mbështet Presidenten aktuale të Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe ia lehtëson qëndrimin në atë pozicion, ajo mund të vendoset si një fuqi e vërtetë e Brukselit dhe t'u mundësojë politikanëve italianë të konkurrojnë për postet më të rëndësishme në institucionet evropiane, shkruan Reuters. Carlo Fidanza, një anëtare e Parlamentit Evropian nga partia Melonia's Brothers of Italy, beson se ajo mund të lidhë fraksione të ndryshme të krahut të djathtë dhe qendrën e djathtë. Meloni tregoi se sa e vlefshme është kur e bindi kryeministrin hungarez Viktor Orbán të miratonte dërgimin e ndihmës në Ukrainë dhe të mbështeste Paktin për Migracionin dhe Azilin.