BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Evropa nuk gjen qetësi, Hamasi aktivizon “qelizat e fjetura” që mund të veprojnë nga momenti në moment, kontinenti i vjetër rrezikon të përgjaket për festa

Evropa nuk gjen qetësi, Hamasi aktivizon “qelizat e fjetura”

Pak ditë pas alarmit të lëshuar nga Komisionerja për Punët e Brendshme të Bashkimit Evropian Ylva Johansson, një alarm i ri sigurie mbërrin në Kontinentin e Vjetër. Sipas informacionit zyrtar të dhënë nga qeveria izraelite, “qelizat e fjetura” të Hamasit janë gati të ndërmarrin veprime gjatë festave të Krishtlindjeve. Ministri për Diasporën e Shtetit Hebraik, Amichai Chikli, u dërgoi një komunikatë liderëve të rreth njëzet vendeve evropiane, duke përfshirë Italinë, Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë, Belgjikën, Danimarkën dhe Suedinë, duke paralajmëruar autoritetet lokale kundër mundësisë së sulmeve që do të të kryhet nga elementë të lidhur me lëvizjen islamike përgjegjëse për masakrën e 7 tetorit. Burrat e Hamasit, të konsideruar si një organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, kanë krijuar “celula të fjetura” në shumë kombe, pjesë të "një rrjeti kompleks urrejtjeje" aktivitetet e të cilit "kanë filluar tashmë të prodhojnë pasoja" . Referenca e qeverisë izraelite ka të bëjë me sulmet që ndodhën në Bruksel në tetor dhe në Paris fundjavën e kaluar. Sulmi i fundit vdekjeprurës që ndodhi nën hijen e Kullës Eifel u krye nga një francez me origjinë siriane i afërt me ISIS dhe me probleme psikiatrike, i cili tha se "nuk mund të duronte më muslimanët që vdisnin në Afganistan dhe Palestinë".

“Qelizat e fjetura” në sulm

Për kreun e diasporës izraelite “nuk është koha për paqartësi. Hamasi ka demonstruar se qëllimi i tij është të vrasë hebrenjtë kudo që janë” dhe citoi një statistikë që tregon se që nga masakra e Sukkot ka pasur një rritje prej 120% të thirrjeve për dhunë kundër hebrenjve. Në Francë ka pasur më shumë se 1,500 akte antisemite në 8 javët e fundit dhe pothuajse 1,000 në Gjermani në muajin pas sulmit në Izraelin jugor. Pasi u bëri thirrje udhëheqësve evropianë që të zhdukin agjentët e lëvizjes islamike "sa më shpejt të jetë e mundur", Chikri dyshohet se ndau me ta informacione specifike për individë të lidhur me Hamasin. Jerusalem Post raporton se në mesin e rasteve të raportuara te përfaqësuesit politikë ishte një italian në krye të një shoqate bamirësie që mbështet popullin palestinez që "ishte pjesë e 'Unionit të së mirës' të përcaktuar si të paligjshëm nga Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara për transferimin e parave për Hamasin”. Sipas gazetës izraelite, ka edhe foto në të cilat ky individ shfaqet me anëtarë të shquar të organizatës pro-iraniane, përfshirë Ismail Haniyeh.

Alarmi në Evropë

Komisioneri Johansson, duke njoftuar më 5 dhjetor rrezikun e shtuar të sulmeve për shkak të "përkeqësimit të situatës në Lindjen e Mesme dhe ardhjes së festave", njoftoi se Bashkimi Evropian do të ndajë 30 milionë euro për mbrojtjen e vendeve të kultit ndërsa Shërbimet sekrete të brendshme gjermane nënvizuan se "rreziku është real dhe më i madh se sa ka qenë për një kohë të gjatë" . Ndër vendet që do të jenë në qendër të vëmendjes në ditët në vijim janë edhe tregjet e Krishtlindjeve të cilat në Francë, Gjermani dhe Austri, por jo vetëm, paraqesin një objektiv të ndjeshëm për terroristët. Ai në Berlin u godit në dhjetor 2016. Në atë kohë numri i të vdekurve ishte shumë i rëndë: mbi 10 të vdekur, përfshirë një italiane dhe rreth gjashtëdhjetë të plagosur. Sulmuesi, pasi u arratis për disa ditë, u vra në Milano pas një përplasjeje me policinë.Një javë më parë, Zyra Gjermane për Mbrojtjen e Kushtetutës paralajmëroi se rreziku i një sulmi terrorist është më i madh se sa ka qenë për një kohë të gjatë, si pasojë e sulmit të të Hamasit ndaj Izraelit. "Rreziku i mundshëm i sulmeve të mundshme terroriste kundër popullit dhe institucioneve hebreje dhe izraelite, si dhe kundër Perëndimit në tërësi, është rritur ndjeshëm si rezultat," vlerësoi ajo në vlerësimin e fundit të sigurisë, të publikuar javën e kaluar. “Grupet terroriste Al-Kaeda dhe ISIS janë gjithnjë e më të suksesshëm në nxitjen e të rinjve, duke portretizuar viktimat e bombardimeve izraelite në Rripin e Gazës dhe krizën humanitare në territorin palestinez, si pjesë e një strategjie perëndimore anti-muslimane”, raporton “Spiegel”.