BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Çfarë ndodhi? Jep dorëheqjen politikania e njohur, dyshohet se...

Çfarë ndodhi? Jep dorëheqjen politikania e njohur, dyshohet

Kryetarja e Partisë Republikane Ronna McDaniel njoftoi ditën e sotme se do të largohet nga posti i udhëheqëses. Ndërsa SHBA-ja është nëntë muaj para zgjedhjeve presidenciale, shkruajnë mediat e huaja. Kjo dorëheqje vjen pas presionit nga Donald Trump i cili është kandidati kryesor i partisë për nominim në zgjedhjet presidenciale.

Zhvillimi pasqyron ndikimin e ish-presidentit në parti ndërsa përgatitet për një revansh të mundshëm me demokratin Joe Biden më 5 nëntor. Trump shkroi në mediat sociale se do të nxiste ndryshime në Komitetin Kombëtar Republikan (RNC) pas zgjedhjeve paraprake të Karolinës së Jugut, të cilat u mbajtën të shtunën. 


 “RNC historikisht ka qenë subjekt i ndryshimeve kur kemi pasur një kandidat dhe synimi im ka qenë gjithmonë ta nderoj atë traditë. Unë mbetem e përkushtuar ndaj qëllimit për të rifituar Shtëpinë e Bardhë dhe për të zgjedhur republikanët në zgjedhjet e nëntorit”, tha McDaniel në deklaratën e saj. 

Ajo falënderoi gjithashtu Trumpin dhe sqaroi se dorëheqja e saj do të hyjë në fuqi në takimin pranveror të RNC më 8 mars, tre ditë pas Super Martës, zgjedhjet paraprake në 15 shtete amerikane. Në të njëjtën kohë, bashkë-kryetari i saj i RNC-së, Drew McKissick do të largohet gjithashtu.

RNC luan një rol të rëndësishëm në mbledhjen e parave për kandidatin presidencial, promovimin e mesazhit të partisë, mbledhjen e burimeve të tjera dhe tërheqjen e votuesve. Kushdo që zëvendëson McDaniel-in do të marrë përsipër detyrën e vështirë të bashkimit të një partie të ndarë.

McDaniel u rizgjodh vitin e kaluar si kryetare e RNC për një mandat të 4 dy-vjeçar. Por disa republikanë e kritikuan atë, veçanërisht për performancën e partisë në zgjedhje. Trump u mund në zgjedhjet presidenciale të 2020 dhe partia rezultoi keq në zgjedhjet afatmesme të 2022. Zemërimi kundër saj u intensifikua këtë muaj kur u zbulua se RNC kishte vetëm 8 milionë dollarë para në fund të dhjetorit - niveli më i ulët për një dekadë - dhe se Komiteti Kombëtar Demokratik mblodhi më shumë burime sesa republikanët.

Ndërsa Trump përpiqet të konsolidojë drejtimin e tij në udhëheqjen e partisë, një anëtar i RNC ka paraqitur mocione që do ta ndalonin partinë të paguajë tarifat ligjore të ish-presidentit. Trump përballet me katër padi penale dhe dy padi civile që kanë rezultuar në gjoba dhe kthime prej rreth 540 milionë dollarësh. Lara Trump, e pyetur javën e kaluar nëse RNC duhet të paguajë gjobat e vjehrrit të saj, nuk e përjashtoi këtë.

Trump kishte miratuar McDaniel, mbesën e kritikut të tij të vendosur dhe ish-kandidatit presidencial (2012) Mitt Romney, për kryesimin e RNC pasi ajo ndihmoi të fitonte shtetin e saj të Miçiganit në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Deri atëherë, McDaniel përdorte emrin e saj të plotë, Ronna Romney.