BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi Ramës dhe Sali Berishës, ja pse pjesë e pazarit për marrjen e vulës së PD ishte edhe Belinda Balluku

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi
x
BREAKING NEWS

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si KLSH zbardhi abuzimet e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, ja detajet nga raporti

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si
x
BREAKING NEWS

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e drejtësisë, SPAK nis hetimet për Ogerta Manastirliun për vjedhjen e fondeve të pandemisë, ja çfarë përmban dosja

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x

Bota

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se...

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë kriminal trial ndaj një ish-presidenti në vend.

Uribe akuzohet tashmë se “ka ofruar para dhe avantazhe të tjera ndaj disa dëshmitarëve, që ata të mos tregonin të vërtetën për lidhjet e tij me grupet paramilitare”, sipas prokurorit Gilberto Villarreal.

71 vjeçari Uribe ka qenë president nga viti 2002 deri në 2010 dhe konsiderohet nga politikanët e djathtë më me influencë në Kolumbi.

Ai insiston se është i pafajshëm dhe kërkon ndalimin e çështjes.

“Nuk kam kontaktuar kurrë me dëshmitarët, unë dua të mbroj reputacionin tim”, tha Uribe në seancën virtuale me lidhje direkte.

Gjykatësja Sandra Heredia refuzoi kërkesën e tij dhe kërkoi vijimin e argumenteve. Nëse shpallet fajtor ish-presidenti mund të dënohet deri me 12 vjet burg.

Çështja daton prej viti 2012, kur Uribe ishte një senator dhe paditi senatorin e majtë Ivan Cepeda, për shpifje ndaj tij dhe lidhjeve me grupet paramilitare.

Uribe, mbetet zëri kryesor i të djathtës në Kolumbi dhe njihet për luftën ndaj grupeve të majta guerrile FARC, si dhe kundërshton akordin e paqes së vitit 2016 duke kërkuar çarmatosjen e tyre.