BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

Çfarë po ndodh me konsumin e gazit në Evropë? Niveli në 10 vitet e fundit është…

Çfarë po ndodh me konsumin e gazit në Evropë? Niveli

Konsumi i gazit në Evropë në vitin 2023 ra në nivelin më të ulët në 10 vjetët e fundit pasi vendet rritën masat e efikasitetit dhe përdorimin e burimeve të rinovueshme të energjisë, njoftoi Instituti për Ekonominë e Energjisë dhe Analizën Financiare (IEEFA).

Që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë, kërkesa për gaz natyror ka rënë me 20 për qind në gjithë Evropën. Të dhënat e IEEFA-së zbulojnë se Gjermania, Italia dhe Britania e Madhe i paraprinë rënies së kërkesës për gaz natyror, ndërsa konsumi i LNG-së në kontinent parashikohet të arrijë kulmin në vitin 2025.

Duke pasur parasysh se tregjet shpejt shkëputën varësinë e tyre nga gazi rus pas pushtimit, IEEFA parashikon që importet e LNG-së do të rriten në vitin 2023 për të kompensuar mungesën. Megjithatë, kërkesa evropiane për gaz natyror në fakt ishte e barabartë nga viti në vit.

Pavarësisht kësaj, vendet vazhdojnë të ndërtojnë infrastrukturë të re të LNG-së. Tetë terminale importi janë vënë në funksion që nga shkurti 2022 dhe 13 projekte të tjera pritet të jenë funksionale deri në vitin 2030. Kjo do të thotë se kapaciteti i kombinuar i terminaleve evropiane të LNG-së mund të jetë trefishi i kërkesës së pritur për gaz natyror deri në fund të dekadës.

“Dy vjet pas pushtimit rus të Ukrainës, sistemi energjetik i Evropës është më i larmishëm dhe më elastik. Kriza është disi nën kontroll, masat e efikasitetit janë rritur dhe instalimet e burimeve të rinovueshme të energjisë dhe pompave të nxehtësisë janë përshpejtuar”, tha Ana Maria Jaller-Makarewicz, analistja kryesore e energjisë në IEEFA për Evropën.
Ajo shtoi se Evropa duhet të mësojë nga gabimet e saj të së kaluarës dhe të shmangë mbështetjen e tepërt tek SHBA-ja, e cila siguroi pothuajse gjysmën e importeve të saj të LNG-së vitin e kaluar.

Suksesi i Evropës në reduktimin e importeve të gazit rus është në kontrast me të dhënat për një rritje të furnizimeve natyrore nga Rusia. Në periudhën midis 2021 dhe 2023, dërgesat e gazit natyror rus në Evropë u rritën me 11 për qind, ndërsa dërgesat në Spanjë u dyfishuan dhe në Belgjikë kaluan trefishin. Për më tepër, Türkiye dhe Greqia filluan importimin e gazit natyror rus në vitin 2022.

Spanja, Franca dhe Belgjika importuan 80 për qind të gazit natyror rus në Evropë vitin e kaluar. Terminalet evropiane që importuan më shumë gaz natyror rus midis 2021 dhe 2023 ishin Zeebrugge në Belgjikë, Montoir-de-Bretagne në Francë, Bilbao në Spanjë, Gat në Holandë, Dunkerque në Francë dhe Mugardos në Spanjë.