BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Bota

Çfarë po ndodh në Kinë, lëshohet alarmi kombëtar

Çfarë po ndodh në Kinë, lëshohet alarmi kombëtar

Temperaturat përvëluese kanë bërë që Kina të lëshojë alarmin e saj të parë kombëtar për thatësirën e vitit, ndërsa autoritetet po luftojnë me zjarret në pyje dhe kanë mobilizuar ekipe të specializuara për të mbrojtur të korrat.

Qendra Kombëtare Meteorologjike e Kinës ritheksoi gjithashtu alarmin e saj të kuq të temperaturës së lartë , për ditën e 30-të radhazi.

“Alarmi i verdhë” kombëtar i thatësirës, vjen pasi rajonet nga Sichuan në jugperëndim deri në Shangai në deltën Yangtze kanë përjetuar javë të tëra nxehtësie ekstreme, me zyrtarët qeveritarë që përmendin vazhdimisht ndryshimin klimatik global si shkak.

Alarmi i verdhë është dy shkallë më pak se paralajmërimi më serioz në shkallën e Pekinit.

Në një nga pellgjet e rëndësishme të përmbytjeve të Yangtze në provincën Jiangxi të Kinës qendrore, liqeni Poyang tani është tkurrur në një të katërtën e madhësisë së tij normale për këtë periudhë të vitit, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Rreth 66 lumenj në 34 qarqe në rajonin jugperëndimor të Chongqing janë tharë, tha transmetuesi shtetëror CCTV.

Reshjet në Chongqing këtë vit janë ulur 60 për qind krahasuar me normën sezonale, dhe toka në disa rrethe ka mungesë të madhe lagështie, tha CCTV, duke cituar të dhënat e qeverisë lokale.

Ministria e burimeve ujore të Kinës ka udhëzuar rajonet bujqësore të goditura nga thatësira të hartojnë rotacione për të përcaktuar se kush mund të ketë akses në furnizimet në çdo kohë të caktuar, për t’u siguruar që ato të mos mbarojnë.

Fabrikat në Sichuan dhe metropolin ngjitur të Chongqing janë urdhëruar gjithashtu të mbyllen pasi rezervuarët që furnizojnë energjinë hidrocentrale u ulën në gjysmën e niveleve të tyre normale dhe kërkesa për ajër të kondicionuar u rrit në temperaturat përvëluese.

Ndikimi i thatësirës në Sichuan është jashtëzakonisht i rëndë, sepse provinca merr 80 për qind të energjisë së saj nga digat hidroelektrike.

Zonat më të goditura

Patrick Fok i Al Jazeera, duke raportuar nga Chongqing, tha se zona është një nga më të goditurat nga vala e të nxehtit në Kinë dhe ku temperaturat arritën një rekord të të gjitha kohërave prej 45 C (113F) në fillim të kësaj jave.

“Është e vështirë të shpëtosh nga efektet e kësaj vale të nxehtit dhe thatësirës që vjen me të,” tha Fok. “Raportet thonë se më shumë se 350,000 njerëz në Chongqing rurale po vuajnë për shkak të mungesës së furnizimeve me ujë.”