BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Bota

Çfarë po ndodh? OBSH lëshon një paralajmërim urgjent për gripin e shpendëve

Çfarë po ndodh? OBSH lëshon një paralajmërim urgjent

Gripi i shpendëve  është zbuluar në ‘përqendrime shumë të larta’ në qumësht, njoftuan zyrtarët shëndetësorë. Organizata Botërore e Shëndetësisë  (OBSH) tha të premten se gripi i shpendëve, i njohur gjithashtu si H5N1, është gjetur në qumështin e papërpunuar, i cili është qumësht që nuk kalon nëpër proceset standarde të pasterizimit për ta pastruar atë nga bakteret. Zyrtarët thanë se qumështi i pasterizuar, i cili është standard në shitësit kryesorë, është ende i sigurt.

Gripi i shpendëve është rritur te lopët dhe pulat në të gjithë SHBA-në, me kafshë të prekur në 29 ferma në tetë shtete, sipas CDC. Javën e kaluar,  Dr Darin Detwiler, ish-këshilltar për sigurinë ushqimore të FDA dhe USDA,  tha për DailyMail se amerikanët duhet të shmangin mishin e papërpunuar dhe vezët e lëngshme ndërkohë që shpërthimi në bagëti ishte në vazhdim, pasi produktet shtazore të gatuara në mënyrë jo të duhur kanë më shumë gjasa të bartin viruse dhe baktere.

Gripi i shpendëve A(H5N1) u shfaq për herë të parë në vitin 1996, por që nga viti 2020, numri i shpërthimeve te zogjtë është rritur në mënyrë eksponenciale, së bashku me një rritje të numrit të gjitarëve të infektuar.

Ky lloj ka çuar në vdekjen e dhjetëra miliona shpendëve, me zogj të egër dhe gjitarë tokësorë dhe detarë të infektuar gjithashtu. Lopët dhe dhitë iu bashkuan listës muajin e kaluar, një zhvillim befasues për ekspertët, sepse ato nuk mendohej se ishin të ndjeshme ndaj këtij lloji të gripit. Në fillim të këtij muaji, një punonjës i fermës së qumështit në Teksas u bë amerikani i dytë që u infektua me gripin e shpendëve.

CDC thekson se pacienti kishte një infeksion ‘të butë’ me vetëm një simptomë, inflamacion të syrit dhe ka raportuar se është i izoluar dhe ‘duke u shëruar mirë’. Ata po trajtohen gjithashtu me ilaçin oseltamivir, ose Tamiflu dhe nuk mendohet se ia kanë transmetuar virusin dikujt tjetër. Dr Wenqing Zhang, kreu i programit global të gripit të OBSH-së, tha: “Rasti në Teksas është rasti i parë i një njeriu të infektuar nga gripi i shpendëve nga një lopë”.

Më të lexuarat