BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

Franca dhe Gjermania dalin jashtë loje, veriu i Evropës merr në dorë “frenat” e NATO, një sistem i ri modern armësh po krijohet, ja çfarë parashikon projekti i ri me vlerë marramendëse

Franca dhe Gjermania dalin jashtë loje, veriu i Evropës merr në

Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë më 24 shkurt 2022, ka shkaktuar krizën më serioze në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe ka shkatërruar rendin ndërkombëtar të pas Luftës së Ftohtë. Ai nënvizoi se parandalimi dështoi në teatrin evropian dhe aleanca e udhëhequr nga SHBA në Evropë tani po përballet me kërcënime të pashembullta të njëkohshme nga imperializmi rus dhe ngritja e Kinës. Megjithatë, nga kriza vjen mundësia. Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë ka bashkuar aleancën transatlantike dhe partnerët e saj, komuniteti transatlantik është më i fortë se kurrë dhe misioni kryesor i NATO-s është dhe mbetet mbrojtja kolektive në Evropë. Lufta ka revolucionarizuar strategjinë ushtarake të NATO-s, duke e çuar organizatën drejt një aleance më të aftë për luftimin e luftës dhe drejt parandalimit me anë të mohimit. Ajo gjithashtu ka zhvendosur ekuilibrin e fuqisë në Evropë në lindje, duke sjellë fillimin e një riorganizimi strategjik.

Investimi marramendës

Suedia dhe Finlanda po shikojnë nga e ardhmja dhe po krijojnë partneritete strategjike në industrinë e luftës, të cilat i shohin si protagonistë në ndërtimin e stacioneve të armëve me telekomandë. Në të njëjtën periudhë në të cilën Suedia dhe Finlanda hynë në NATO, dy vende zhvilluan marrëveshje në sektorin e armatimeve, duke përfshirë grupin finlandez Patria me Kongsberg Defense & Aerospace. Nga analiza e burimeve, rezulton se këto mjete janë tashmë funksionale dhe janë zgjedhur, ndër shumë modele të tjera brenda BE-së, si “ platforma ” e destinacionit për këtë program. Kjo e fundit do të ketë një dërgesë të parashikuar të armatimit, e cila pritet midis 2025 dhe 2030, dhe gjithashtu do të përfshijë vende si Letonia dhe madje edhe Gjermania, të cilat vendosën t'i bashkohen nismës në vitin 2023. Sipas Kongsberg, shifrat flasin vetë, kontrata tregon përafërsisht 111 milionë dollarë investim, që e sheh Suedinë të angazhuar për blerjen e 321 njësive, për gjithsej 341 automjete, tashmë në zotërim të saj. Këto operacione do ta çojnë vlerën përfundimtare të kontratës në 470 milionë dollarë. Finlanda, megjithatë, është angazhuar për blerjen e 131 automjeteve.

Sistemi i ri i armëve

Kjo teknologji paraqitet si sistemi më i përdorur i armëve në botë dhe ka, sipas asaj që vetë Kongsberg raporton fjalë për fjalë, mbi 20,000 njësi operacionale në të gjithë botën. Nga analiza, është e qartë se Protector RS4 është një sistem i gjithanshëm dhe i pajtueshëm si për armët koaksiale ashtu edhe për raketat e drejtuara kundër tankeve, dhe është i pajisur me sensorë shumë të avancuar dhe modularë, të tillë që lejojnë ndërgjegjësimin e situatës. Për më tepër, karakteristikat e tij të veçanta do t'i lejonin gjuetarit përgjegjës të mbajë të stërvitur në objektiv, duke e izoluar atë nga armët ose municionet e tjera në përdorim dhe mund të përdoret si për manovra tokësore ashtu edhe nga stacionet detare. Inteligjenca e tij përfshin një arkitekturë të sistemit të gjeneratës së pestë, të pajisur me një aparat kompjuterik të integruar, i cili e lejon atë të shkëmbejë objektiva. Përveç kësaj, ai është i armatosur me një BMS, ose sistem të menaxhimit të konfliktit, një sistem mbrojtës APS dhe një kapacitet menaxhues të dedikuar për analizën e kërcënimeve.

Fuqitë e reja në Evropë

Në këtë drejtim, boshti verior duket se është në gjendje të ofrojë një përgjigje fituese dhe gjithnjë e më të gjerë brenda Evropës, pasi grupet Patria dhe Kongsberg, mësojmë, "janë përkatësisht në pronësi të qeverisë finlandeze dhe norvegjeze". Në fakt, është 50.1% në pronësi të shtetit finlandez, ndërsa Kongsberg Defense & Aerospace AS është 49.9% në pronësi të Norvegjisë. Në fakt, analiza tregon se Patria është një “furnizues ndërkombëtar i shërbimeve mbështetëse të mbrojtjes”, i cili ka zyra në Suedi, Norvegji, por edhe në Belgjikë, Holandë, Estoni, Letoni dhe Spanjë. Ndaj, nuk do të ishte çudi që këta gjigantë mund të pozicionohen si udhëheqës në të ardhmen e një sistemi "armatimi të përbashkët", jo vetëm për trupat e Veriut, por edhe për të gjithë mbrojtjen e Aleancës Atlantike.