BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Franca nuk tërhiqet nga ndihma për Kievin, planifikon dërgimin e Forcave Speciale në Ukrainë

Franca nuk tërhiqet nga ndihma për Kievin, planifikon dërgimin e

Qeveria franceze po mendon të dërgojë një forcë të vogël ushtarake në Ukrainë për të shërbyer si instruktorë për Forcat e Armatosura të Kievit dhe si një “parandalues” për Moskën, raportoi të premten gazeta franceze Le Monde, duke cituar burimet e saj.

Gazeta nuk zbuloi numrin e ‘instruktorëve’ ushtarakë francezë që mund të autorizoheshin për të kaluar në territorin ukrainas, por raportoi se në radhët e tyre mund të përfshiheshin disa “njësi konvencionale”.

Sipas Le Monde, Forcat Speciale të Francës u përfshinë gjithashtu në trajnimin e ushtarëve ukrainas në Poloninë fqinje dhe në shoqërimin e dërgesave të armëve në Kiev.

Trajnimi që Franca dëshiron t’u ofrojë ukrainasve “në terren” përfshin trajtimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore, thuhet në publikimin e së premtes. Instalimet e armëve të Kievit janë shpesh në shënjestër nga forcat ruse, shpjegon Le Monde, duke shtuar se “prania e ushtarëve francezë ose kombeve të tjera potencialisht do të mbronte zona të caktuara të territorit ukrainas”.

Qeveria franceze raportohet se e sheh një dislokim të tillë të trupave si një mënyrë për të paraqitur një “dilemë strategjike” për Moskën, tha gazeta, duke shtuar se kjo mund të “kufizojë” aftësitë goditëse të Rusisë. Në veçanti, mund të rezultojë të jetë “thelbësore” përpara mbërritjes së avionëve luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA, e planifikuar të ndodhë më vonë këtë vit.

Deri më tani, Franca ka mohuar që ndonjë nga trupat e saj të ketë qenë i pranishëm në Ukrainë gjatë konfliktit. Presidenti francez Emmanuel Macron ndezi polemika të hënën kur u tha gazetarëve se një dislokim i mundshëm i trupave të NATO-s në Ukrainë nuk mund të përjashtohej në të ardhmen.

“Nuk ka konsensus sot për të dërguar, në mënyrë zyrtare, trupa në terren,” tha ai. “Për sa i përket dinamikës, nuk mund të përjashtojmë asgjë. Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të parandaluar që Rusia të fitojë këtë luftë.”

Komentet e Macron nxitën anëtarët e tjerë të bllokut të udhëhequr nga SHBA, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Gjermaninë dhe Italinë, të sqaronin se nuk kishin plane të tilla.

Moska paralajmëroi në përgjigje se vendosja e forcave të NATO-s në Ukrainë do ta bënte të pashmangshëm një konflikt të drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe bllokut ushtarak. Të premten, ministri i Jashtëm francez, Stephane Sejourne mohoi se Parisi po planifikonte të dërgonte ndonjë njësi luftarake në Ukrainë, duke shtuar se do të bënte “gjithçka” për të shmangur një luftë me Rusinë.

Më të lexuarat