BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Bota

Gaza, vriten shtatë punëtorë humanitarë ndërkombëtarë  gjatë  shpërndarjes së  ndihmave

Gaza, vriten shtatë punëtorë humanitarë

Organizata joqeveritare World Central Kitchen ka raportuar vdekjen e shtatë punonjësve të saj të ndihmës pas një sulmi izraelit në Gaza. “Jemi të tronditur”, shkruan ata në një shënim. Viktimat erdhën nga Australia, Polonia, Mbretëria e Bashkuar, SHBA-Kanada, Palestina . Ekipi, shpjegojnë ata në një deklaratë, " po udhëtonte në bordin e dy makinave të blinduara me logon " e OJQ-së dhe, "pavarësisht se lëvizjet ishin të koordinuara me IDF-në, kolona u godit ndërsa po largohej nga depoja e Deir al-Balah , ku ekipi kishte shkarkuar më shumë se 100 ton ndihma ushqimore humanitare ” duke mbërritur përmes korridorit detar nga Qipro. Bastisja, denoncoi OJQ-në që shpalli ndalimin e aktiviteteve të saj në zonë, "nuk është vetëm një sulm kundër Wck, është një sulm ndaj organizatave humanitare që paraqiten në situatat më të tmerrshme, ku ushqimi përdoret si armë lufte. . Është e pafalshme”.

Shtëpia e Bardhë tha se ishte "e pikëlluar" dhe "thellësisht e shqetësuar nga sulmi ", shkroi zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Adrienne Watson mbi nevojën dëshpëruese dhe ne i bëjmë thirrje Izraelit që të hetojë shpejt incidentin. IDF foli për një "aksident tragjik" dhe deklaroi se kishte nisur "një ekzaminim të thelluar në nivelet më të larta për të kuptuar rrethanat".

“Qeveria izraelite duhet të ndalojë këto vrasje pa dallim”, deklaroi kuzhinieri spanjoll-amerikan dhe themeluesi i OJQ-së Jose Andres. “Duhet të ndalojë kufizimin e ndihmës humanitare, të ndalojë vrasjen e civilëve dhe punonjësve të ndihmës dhe të ndalojë përdorimin e ushqimit si armë. Nuk ka më jetë të pafajshme të humbur. Paqja fillon me njerëzimin tonë të përbashkët. Ju duhet të filloni tani. Këta janë njerëz… engjëj… me të cilët kam shërbyer në Ukrainë, Gaza, Turqi, Marok, Bahamas, Indonezi. Unë nuk jam pa fytyrë… nuk jam pa emër.”

Trupat e punonjësve të ndihmave të vrarë u dërguan në një spital në qytetin Rafah, në Rripin jugor të Gazës, në kufi me Egjiptin, tha një gazetar i Associated Press në spital . Trupat e viktimave të huaja do të evakuohen nga Gaza, ndërsa trupi i shoferit të vrarë palestinez do t'i dorëzohet familjes së tij në Rafah për varrim. Anëtari i bordit të World Central Kitchen Robert Egger raporton se anëtari i ekipit australian i vrarë ishte një grua, Zomi Frankcom , 44 vjeç, nga Melburni.

Tre anije ndihmash kishin mbërritur të hënën nga ishulli mesdhetar i Qipros me rreth 400 ton ushqime dhe furnizime të rregulluara si nga bamirësia ashtu edhe nga Emiratet e Bashkuara Arabe. Kjo ishte ekspedita e dytë e grupit pas një operacioni pilot muajin e kaluar. Ushtria izraelite ishte e përfshirë në koordinimin e të dy dërgesave. SHBA-ja e ka shpallur rrugën detare si një mënyrë të re për të ofruar ndihmën dëshpërimisht të nevojshme në veri të Gazës, ku OKB-ja ka thënë se shumica e popullsisë është në prag të urisë , kryesisht e shkëputur nga pjesa tjetër e territorit nga forcat izraelite. Izraeli ka bllokuar UNRWA, agjencinë kryesore të OKB-së në Gaza, që të bëjë dërgesa në veri të Gazës dhe grupe të tjera ndihmash thonë se dërgimi i autokolonave me kamionë në Gazën veriore është shumë i rrezikshëm për shkak të mungesës së sigurisë nga një pjesë e ushtrisë për kalim të sigurt.

Më të lexuarat