BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

Gjenerali amerikan paralajmëron: SHBA mund të përfshihet në një luftë me Kinën…

Gjenerali amerikan paralajmëron: SHBA mund të përfshihet në

Një gjeneral i krahut amerikan ka paralajmëruar se ai beson se ka një rrezik të lartë që SHBA të përfshihet në një luftë me Kinën në vitin 2025, ndoshta për Tajvanin, duke u bërë thirrje njerëzve të tij që të jenë gati për të luftuar.

“Shpresoj se jam gabim. Instinkti im më thotë se ne do të luftojmë në vitin 2025 ”, shkroi Michael Minihan, shefi i krahut të Forcave Ajrore të SHBA, në një memo të brendshme, vërtetësia e së cilës u konfirmua nga Pentagoni amerikan për AFP të premten. Presidenti i Kinës Xi Jinping do të ketë “ekipin, motivimin dhe mundësinë” në vitin 2025, thotë oficeri i lartë ushtarak amerikan, duke parashikuar se zgjedhjet që do të mbahen në vitin 2024 në ishull do t’i japin udhëheqësit kinez “arsye” për të ndërmarrë veprime.

Zgjedhjet e 2024 në SHBA do t’i ofrojnë gjithashtu Pekinit një Amerikë “të shpërqendruar”, beson ai gjithashtu.

Në memorandumin e tij, ai u bën thirrje njerëzve të tij të stërviten për luftime, duke përfshirë qitje gjuajtëse: “Shënoni në krye”, këshillon komandanti i krahut.

Në gusht, Kina nisi stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë rreth Tajvanit në një shfaqje të paprecedentë të forcës si hakmarrje për një vizitë në ishull nga Nancy Pelosi , në atë kohë kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve.

Kina e konsideron ishullin prej 24 milionë banorësh një provincë të sajën, në pritje të ribashkimit me kontinentin që nga përfundimi i luftës së saj civile në 1949.

Ajo ka parë me pakënaqësi në rritje shtrëngimin e marrëdhënieve në vitet e fundit midis Taipeit dhe Uashingtonit, i cili ofron Ndihma ushtarake e Tajvanit për dekada.