BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

Gjykata e Lartë merr vendimin e një prej akuzave të 6 janarit

Gjykata e Lartë merr vendimin e një prej akuzave të 6 janarit

Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara filloi sot dëgjimin e argumenteve për një prej dy çështjeve që mund të ndikojnë në dy paditë penale ndaj ish presidentit Donald Trump, i cili është akuzar për përpjekje për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Çështja që po shqyrtohet sot në Gjykatën e Lartë pritet të ndikojë edhe tek akuzat e ngritura ndaj qindra personave që morrën pjesë në sulmin ndaj Kapitolit më 6 janar të vitit 2021.

Akuza është “pengim i një procedure zyrtare”. Ajo buron nga një ligj i miratuar dy dekada më parë, pas skandalit financiar që çoi në falimentimin e gjigandit të energjitikës, kompanisë Enron.

Akuza “për pengim të procedurave”, parashikon një dënim me 20 vjet burg. Sipas Departamentit të Drejtësisë, ajo është ngritur ndaj rreth 330 personave.

Gjykata e Lartë po shqyrton sot nëse kjo akuzë është e vlefshme kundër atyre që u përpoqën të pengonin procedurat e Kongresit për certifikimin e fitores së presidentit Joe Biden ndaj sh presidentit Trrump.

Javën tjetër Gjykata e Lartë shqyrton ankesën e vetë zotit Trump, i cili pretendon të ketë imunitet absolut si ish president. Kjo ankesë është rrëzuar tashmë nga dy gjykata apeli. Aktpadia që prokurori i posaçëm Jack Smith ka ngritur ndaj ish Presidentit Trump për përpjekje për përmbysjen e rezultatit të zgjedhjeve të vitit 2020 do të binte, nëse Gjykata e Lartë do të vendoste në favor të zotit Trump.

Rasti që po shqyrton sot Gjykata e Lartë, ka të bëjë me ankesën e Joseph Fischer-it, një ish officer policie nga Pensilvania. Aktpadia ndaj tij përfshin edhe akuzën për “pengim të procedurave zyrtare”. Avokatët e zotit Fischer thonë se akuza nuk përputhet me veprimet e tij më 6 janar të vitit 2021.

Rreth 170 të pandehur nga 6 janari janë dënuar tashmë nën këtë akuzë, përfshirë drejtuesit e dy grupeve të ekstremit të djashtë “The Proud Boys” dhe “Oath Keepers”.

Për një numër prej tyre, shpallja e dënimit është shtyrë në pritje të vendimit të Gjykatës së Lartë.

Shumica e gjykatave më të ulta, që e kanë trajtuar këtë rast, deri tani e kanë pranuar akuzën. Mes tyre edhe gjykatësi federal, Dabney Friedrich, i emëruar nga ish presidenti Trump, i cili në vendimin e tij shkruante se “aplikimi i ligjeve shpesh zgjerohet përtej rastit që është bërë shkas për miratimin e tyre”.

Por Gjykatësi tjetër federal, po i miratuar nga ish Presidenti Trump, Carl Nichols, e rrëzoi akuzën ndaj Fischer-it dhe dy të pandehurve të tjerë, duke thënë se prokurorët kanë shkuar tepër larg me këtë akuzë. Një gjykatë apeli, ndonëse e ndarë në vendimin e saj, e riktheu akuzën, para se Gjykata e Lartë të vendoste ta shqyrtonte atë.

Mbi 1350 persona janë akuzuar për pjesëmarrjen në sulmin ndaj Kapitolit. Rreth 1 mijë kanë pranuar fajësinë, ose janë dënuar për të./ VOA