BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

Hakmarrja e Izraelit nuk do të vonojë, një raund i ri konflikti do të nisë së shpejti, Irani kërcënon me një armë të papërdorur më parë, zbardhen detajet e forta, ja plani që po thur në heshtje Netanyahu

Hakmarrja e Izraelit nuk do të vonojë, një raund i ri konflikti

Teheranit do t'i duhet të presë me nervozizëm pa e ditur se si dhe kur Izraeli do të vendosë t'i përgjigjet sulmit me një aksion ushtarak që shumë besonin se nuk do të vononte. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dëshiron të mbajë pezull kundërshtarin e tij dhe t'i lërë ajatollahët në një gjendje alarmi. Ashtu siç bënë me Izraelin përpara se të fillonin sulmin e së shtunës mbrëma. Ky veprim është konsideruar nga disa si një "akt fuqie" i mirëmenduar dhe thjesht demonstrues. Për të tjerët, një dështim konkret që shënon fitoren e sistemeve të mbrojtjes izraelite dhe hap një koalicion të ri "joformal" të papritur të fuqive të Lindjes së Mesme. Të gjithë të nxitur nga qëllimi i përbashkët për të vepruar "mbi palët" për të ruajtur status quo- në në rajon në kulmin e tensionit. Në pritjen e furishme të përgjigjes së Izraelit ndaj sulmit të së shtunës mbrëma, paralajmërimet e Teheranit nuk vonuan. "Ne jemi gati të përdorim një armë që nuk e kemi përdorur kurrë", njoftuan ata, duke iu referuar qartë armëve atomike.Iranianët kanë program shumë të diskutueshëm bërthamor, por tani për tani, nuk kanë kapacitet për të bërë armë, ndaj gjithçka mbetet me pikëpyetje.

Frika e SHBA

Që shteti i Izraelit synonte t'i përgjigjej sulmit iranian, ishte e qartë që në momentin e parë. Por modalitetet, intensiteti i përgjigjes dhe "kur" janë të gjitha të panjohura që duhet të plotësojnë një sërë kriteresh thelbësore: të konfirmojnë vendosmërinë dhe vullnetin e Izraelit për të mbrojtur veten nga çdo lloj agresioni; mos hapni një konflikt rajonal në shkallë të gjerë pikërisht tani që duket se janë hapur plane të reja për bashkëpunim me fuqitë e Gjirit.  Zyrtarët e Pentagonit dhe analistët e Shtëpisë së Bardhë, jashtëzakonisht të shqetësuar për një përshkallëzim me Iranin që mund të përfshijë gjithashtu Shtetet e Bashkuara, janë të vetëdijshëm se një formë kundërsulmi ndaj sulmit iranian pa përdorimin e dronëve kamikaze, raketave të lundrimit dhe raketave balistike është e pashmangshme. 

“Vijat e kuqe”

Në çdo rast, Izraeli nuk i ka komunikuar zyrtarisht Shteteve të Bashkuara se cilat mund të jenë planet e tij dhe kur mund të sulmojë, tha zyrtari i lartë i administratës amerikane i cituar nga transmetuesi. “Shpresojmë që ata të na japin një paralajmërim në mënyrë që të jemi gati të mbrojmë personelin tonë, jo vetëm ushtarak, por diplomatik në të gjithë rajonin ”, citohet të ketë thënë zyrtari në kushte anonimiteti. Opsionet e diskutuara në takimet e Kabinetit të Luftës izraelite duhet megjithatë të marrin parasysh ato "vija të kuqe" që nuk duhet të kapërcehen në mënyrë që të mos shkaktojnë reagime që mund ta çojnë Lindjen e Mesme në një spirale dhune të pakontrollueshme.

Opsionet e Tel Avivit

Është interesi i shprehur i Izraelit për të kryer një kundërsulm në mënyrë që Irani të mos përfshijë vendet aleate si Jordania, Egjipti dhe shtetet e Gjirit. Duhet mbajtur mend se Jordania lejoi avionët luftarakë izraelitë të hynin në hapësirën e saj ajrore për të rrëzuar raketat dhe dronët e lëshuar nga Irani, raporton një burim i akredituar izraelit. Duke deklaruar se forcat ajrore jordaneze dhe izraelite ishin "koordinuar nga ushtria amerikane" në atë që besohet të jetë hera e parë që Izraeli dhe Jordania kanë luftuar krah për krah që nga krijimi i shtetit hebre. Megjithatë, ka edhe të dhëna nga Tel Avivi që konfirmojnë, Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, po përpiqet të mbledhë aleatë jashtë dhe brenda Lindjes së Mesme.

Koalicioni i ri

Ai, në fakt, u ka kërkuar 32 vendeve që të vendosin sanksione ndaj Iranit për programin e tij raketor dhe të caktojnë Gardën Revolucionare Islamike si një organizatë terroriste. Këtë e ka raportuar vetë Katz në një postim në X , pa specifikuar se cilat shtete i drejtohej konkretisht. Ministri shpjegoi se ai " po bënte një sulm politik " kundër Teheranit. Sanksionimi i programit të raketave dhe shpallja e Pasdaranit një grup terrorist do të ndihmojë në "përmbajtjen dhe dobësimin e Iranit", tha Katz, duke shtuar se Republika Islamike "duhet të ndalet tani, para se të jetë tepër vonë."