BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x
BREAKING NEWS

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për “ditët e zeza” që po trokasin, Altin Dumani dhe prokurorët i tregojnë zyrtarit të lartë të DASH dosjet e korrupsionit që kanë mbushur zyrat e Prokurorisë së Posaçme, amerikanët duan “kokat” e të pa...

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për
x
BREAKING NEWS

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin financiar që u bëri xhepave të shqiptarëve, si u përjashtuan nga tenderi 5 kompani, dyshimet për garë të manipuluar

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin
x
BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x

Bota

Humbi jetën pak ditë më parë, mbahet sot funerali i ish-presidentit të Iranit dhe drejtuesve të tjerë të lartë të vendit

Humbi jetën pak ditë më parë, mbahet sot funerali i

Udhëheqësi suprem i Iranit Ali Khamenei u lut mbi arkivolet e tyre e më pas turma prej qindra mijëra njerëzish, ndoqi kortezhin për nder të viktimave, në bulevardin kryesor të kryeqytetit.

Vëzhguesit thanë se pjesmarrja në funeral ishte dukshëm më e ulët se në ceremoninë e varrimit në vitin 2020 për nder të gjeneralit të Gardës Revolucionare Qassem Soleimani, i cili u vra pas një sulmi amerikan me dron në Bagdad.

Shumë nga pjesëmarrësit thanë se kishin ardhur nga zona të tjera të Republikës Islamike, një tregues se si e shihnin Ebrahim Raisin, ata që jetojnë në kryeqytetin e vendit.

Ky i fundit fitoi presidencën me një pjesëmarrje të ulët rekord dhe më vonë mbikëqyri goditjet e përsëritura ndaj disidentëve, përfshirë protestat pas vdekjes së Mahsa Aminit në vitin 2022, e cila u vra në duart e policisë së moralit, pasi nuk mbante shami në kokë.

Vdekja e zyrtarëve të lartë iranianë vjen në një moment politikisht delikat për Iranin, si brenda ashtu edhe jashtë vendit.
Presidenti 63 vjeçar, Ebrahim Raisi, diskutohej si pasardhësi i mundshëm i udhëheqësit suprem të Iranit, 85-vjeçarit, Ali Khamenei.

Asnjë nga presidentët e kaluar, që janë ende gjallë të Iranit – përveç zotit Khamenei, i cili ka qenë president nga 1981 deri në 1989-ën – nuk u panë në pamjet televizive që transmetoi televizioni shtetëror të mërkurën.

Autoritetet nuk dhanë asnjë shpjegim mbi mungesën e tyre.

Autoritetet kanë caktuar tashmë 28 qershorin si datë për zhvillimin e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale. Për momentin nuk ka asnjë favorit të qartë për këët detyrë në mesin e elitës politike të Iranit, veçanërisht asnjë që të jetë një klerik shiit, si zoti Raisi.

Muajin e kaluar gjatë mandatit të Embrahim Raisit, Irani nisi një sulm të pashembullt ndaj Izraelit, ndërsa ky i fundit vazhdonte goditjen e Hamasit, në Rripin e Gazës.

Irani e ka mbështetur grupin militant gjatë gjithë luftës dhe ka ofruar armatime për të.

Udhëheqësi i Hamasit Ismail Haniyeh mori pjesë në lutjet e së mërkurës në mëngjes, vetëm dy ditë pasi prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare tha se do të kërkonte një urdhër-arresti për të dhe të tjerë persona, lidhur me sulmin e 7 tetorit, që u bë shkak për luftën Izrael-Hamas.
Në sulmin e pashembullt në jug të Izraelit, militantët e udhëhequr nga Hamasi vranë 1200 persona dhe morën peng 250 të tjerë. Që nga fillimi i luftimeve mes Izraelit dhe Hamasit janë vrarë mbi 35 mijë palestinezë, sipas ministrisë së Shëndetësisë të udhëhequr nga grupi militant./ voa