BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Humbje e madhe/ Ndërron jetë themeluesi i Intel dhe krijuesi i Silicon Valley, ndihmoi në transformimin teknologjik të epokës moderne

Humbje e madhe/ Ndërron jetë themeluesi i Intel dhe krijuesi i Silicon

Gordon Moore, një pionier në industrinë e mikroprocesorëve dhe që themeloi Intel dhe krijoi Silicon Valley, ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare.

Humbje e madhe/ Ndërron jetë themeluesi i Intel dhe krijuesi i Silicon

Fondacioni filantropik i familjes së Intel dhe Moore tha se ai vdiq të premten i rrethuar nga familja në shtëpinë e tij në Hawaii.

Moore ishte një gjigant në transformimin teknologjik të epokës moderne, duke ndihmuar kompanitë të sjellin çipa gjithnjë e më të fuqishëm në kompjuterë gjithnjë e më të vegjël. Ai bashkëthemeloi Intel në korrik 1968, duke shërbyer përfundimisht si president, shef ekzekutiv dhe kryetar i bordit.

Dy dekada përpara se të fillonte revolucioni kompjuterik, Moore shkroi në vitin 1965 se qarqet e integruara kompjuterike, një shpikje relativisht e re në atë kohë, do të sjellin mrekulli si krijimi i kompjuterave dhe laptopave. Ai parashikoi automatizimin në makina, si dhe pajisjet e komunikimit personal, shumë kohë përpara se të shfaqeshin telefonat celularë dhe telefonat inteligjentë.

Pas përfundimit të doktoraturës në vitet 1950, Moore punoi në Fairchild Semiconductor, e cila prodhonte transistorë dhe qarqe të integruara.

Në vitin 1968 ai u largua me Robert Noyce dhe ata themeluan Intel, i cili sot është një nga gjigantët e elektronikës.

Nga fundi i jetës së tij, Moore iu drejtua filantropisë, duke krijuar me gruan e tij një fondacion të fokusuar në mbrojtjen e mjedisit.

Në vitin 2002, Moore iu dha Medalja e Lirisë, nderimi më i lartë që u jepet qytetarëve amerikanë.

Trashëgimia që ndryshoi botën

Morris Chang, themeluesi i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC) prodhuesi më i madh në botë i çipave me kontratë, tha se Moore ishte një mik i madh dhe i respektuar për më shumë se 60 vjet.

Gjatë jetës së tij, Moore dhuroi më shumë se 5.1 miliardë dollarë për qëllime bamirësie përmes fondacionit që ai ngriti me gruan e tij 72-vjeçare, Betty.

“Megjithëse ai kurrë nuk aspiroi të bëhej një emër i njohur, vizioni i Gordonit dhe puna e tij e jetës mundësoi inovacionin fenomenal dhe zhvillimet teknologjike që formësojnë jetën tonë të përditshme,” tha Harvey Fineberg, president i Fondacionit Gordon dhe Betty Moore.

Udhëheqësit e Intel-it bënë homazhe për Moore.

“Ai ishte i dobishëm në zbulimin e fuqisë së transistorëve dhe frymëzoi teknologë dhe sipërmarrës gjatë dekadave”, tha shefi ekzekutiv i Intel, Pat Gelsinger.

“Ai lë pas një trashëgimi që ndryshoi jetën e çdo personi në planet. Kujtimi i tij do të jetojë”, shtoi Gelsinger në Twitter.

Shefi ekzekutiv i Google, Sundar Pichai, tha në një postim në Twitter se “vizioni i Moore frymëzoi kaq shumë prej nesh për të ndjekur teknologjinë”, ndërsa CEO i Apple Tim Cook e quajti atë “një nga baballarët themelues të Silicon Valley”.

“Të gjithë ne që ndoqëm rrugën e teknologjisë i detyrohemi atij, do t’i jemi gjithmonë mirënjohës”, tha Cook në Twitter. “U prehtë në paqe.” /abcnews.al