BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

Hungaria kërcënon të bllokojë ndihmën e BE-së ndaj Ukrainës/ Orban: Europa po shkon drejt rrënimit

Hungaria kërcënon të bllokojë ndihmën e BE-së ndaj

Hungaria po kërcënon të bllokojë dhjetëra miliarda dollarë ndihma të Bashkimit Europian për Ukrainën dhe ka thënë se do të përdorë të drejtën e vetos për të bllokuar procesin për anëtarësimin e saj në Bashkimin Europian. Paralajmërimet vijnë në një kohë që marrëdhëniet mes Budapestit dhe Brukselit janë përkeqësuar. Siç njofton korrespodenti i Zërit të Amerikës Henry Ridgwell, Presidenti i Këshillit Evropian vizitoi të hënën Hungarinë në përpjekje për qetësim të raporteve ndërsa në dhjetor pritet të mbahet takimi i nivelit të lartë i Këshillit Europian.

Me afrimin e fushatës për zgjedhjet e ardhshme europiane që mbahen në qershor të vitit tjetër, qeveria hungareze ka ndërmarrë një sulm personal ndaj Presidentes së Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen, duke vendosur tabela të mëdha reklamash ku ajo shfaqet në krah të Alex Sorosit, të birit të financierit liberal, me origjinë hungareze George Soros, një tjetër subjekt që goditet vazhdimisht. Në tabelë lexohet mbishkrimi “Të mos kërcejmë sipas ritmit të tyre”.

Kryeministri hugarez Viktor Orban përshkallëzoi sulmet ndaj Bashkimit Europian, gjatë një fjalimi në kongresin e partisë së tij, Fidesz, kohët e fundit.

“Jam i bindur se Brukseli, Europa po shkatërrohet. Po çohet drejt rrënimit”, tha kryeministri hungarez Viktor Orban.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel zhvilloi të hënën një takim me kryeministrin Orban. Asnjë prej tyre nuk foli për mediat.

BE-ja po vazhdon të mbajë të bllokuar rreth 24 miliardë dollarë ndihma për Hungarinë, për shkak të shqetësimeve për pavarësinë e gjyqësorit dhe lirinë e shtypit në këtë vend.

Në një letër drejtuar Presidentit të Këshillit Europian Charles Michel javën e kaluar, kryeministri Orban, sipas njoftimeve, ka kërcënuar me bllokim të paketës së ndihmës së Bashkimit Europian për Ukrainën në vlerën e 50 miliardë dollarëve.

Ai po ashtu ai ka deklaruar se do të vendosë veton për të bllokuar anëtarësimin e Ukrainës në BE, në rast se udhëheqësit evropianë nuk bien dakord të rishikojnë plotësisht strategjinë e mbështetjes ndaj Kievit. Analistët thonë se një politikë e tillë mund të kthehet në bumerang.

“Orbani po vazhdon të izolohet brenda Bashkimit Europian dhe kjo shkakton vështirësi. Shkakton vështirësi jo vetëm në kuptimin simbolik, por edhe në aspektin ekonomik. Ekonomia hungareze nuk është në gjendje të mirë, mungesa e fondeve nga BE-ja, bllokimi i fondeve për shkak të shqetësimeve mbi sistemin e drejtësisë. Qëndrimi kundërshtues i qeverisë në konfliktin Rusi – Ukrainë dhe qëndrimet kritike ndaj BE-së, kanë luajtur një rol të rëndësishëm në vendimin për bllokimin e fondeve”, thotë Peter Kreko nga instituti “Kapitali Politik”.

Javën e kaluar, Brukseli lëvroi një miliard dollarë nga fondet e ngrira në përpjekje për të kapërcyer kundërshtimet e Hungarisë, por mbetet e paqartë nëse kjo do të mjaftojë.

Udhëheqësit e vendeve të BE-së do të takohen më 14 dhjetor për të diskutuar hapjen e bisedimeve për kërkesën e Ukrainës për anëtarësim në bllok.

Hungaria ka thënë se bisedimet nuk mund të zhvillohen për sa kohë vendi është në luftë dhe i ka bërë thirrje Kievit që të kërkojë negociata paqeje me Moskën. Ukraina ka deklaruar se nuk do fillojë negociata pa u larguar më parë trupat ruse nga territori i saj.

“Ukrainasit thjesht gjykojnë se Rusisë nuk mund t’i besohet. Prandaj e shohin anëtarësimin në BE dhe NATO si të vetmen garanci për siguri, jo thjesht për Ukrainën, por për paqe dhe siguri të qëndrueshme në Evropë”, thotë Olga Tokariuk nga instituti “Chatham House”.

Bllokimi i ndihmës së BE-së për Kievin, ose vendosja e vetos ndaj kërkesës së Ukrainës për anëtarësim, do të shtonte edhe më tej rrezikun për thellimin e mosmarrëveshjeve gjithnjë e më të ashpra mes Budapestit dhe Brukselit.

Analistët thonë se kryeministri Orban mund të nxitet edhe nga fitorja në zgjedhje e udhëheqësve me të njëjtat qëndrime në Sllovaki dhe Holandë, të cilët gjithashtu kanë shprehur skepticizëm mbi mbështetjen e BE-së për Ukrainën./ VOA

Më të lexuarat