BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Bota

Incidenti në Nord Stream, Britania e Madhe merr masa të menjëhershme, ja vendimi urgjent që ka marrë

Incidenti në Nord Stream, Britania e Madhe merr masa të

Një luftanije britanike është vendosur në Detin e Veriut për të mbrojtur tubacionet që sjellin naftë dhe gaz natyror në Britaninë e Madhe.

HMS Somerset, një anije e tipit 23, u dërgua për të “siguruar” ata që punojnë pranë tubacioneve pas sabotimit të dyshuar të Nord Stream 1 dhe 2, tha Ministria e Mbrojtjes.

Një burim i marinës tha se zona e shqetësimit ishte rreth platformave të naftës në Detin e Veriut, ku ka tubacione të mëdha që dërgojnë naftë dhe gaz në Britani dhe vendet skandinave. luftanija po punon me marinën norvegjeze, tha Ministria e Mbrojtjes.

“Ka një sërë pasigurish që lidhen me atë zonë dhe infrastrukturën,” tha një burim. “Mundësia që diçka të ndodhë është e largët, por njerëzit janë të shqetësuar dhe çfarë sistemi më të mirë për të pasur se një anije që ka radar të mirë dhe hidrolokator të mirë?”

Tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 nga Rusia në Gjermani shkaktuan tre rrjedhje pas një serie shpërthimesh të dukshme në ishullin danez të Bornholm.

Shpërthimet nënujore që përfshinin disa qindra kilogramë eksploziv çuan në rrjedhje të mëdha metani në ujërat ndërkombëtare në Detin Baltik. Disa vende kanë fajësuar Rusinë për sulmet, të cilat ajo e ka mohuar.

Megjithëse marina ka gjithmonë një luftanije në ujërat e tyre, ajo është caktuar në mënyrë specifike për të “siguruar” qytetarët britanikë që punojnë në platformat e naftës dhe vendet partnere, shkruan The Times.

Të hënën anëtarët e Forcës së Përbashkët të Ekspeditës, një koalicion sigurie i udhëhequr nga MB, dënuan “sabotazhin e pamatur” dhe “dëmtimin e qëllimshëm” në Detin Baltik pas një takimi virtual.

Anëtarët po diskutojnë një sërë përgjigjesh sigurie, duke përfshirë rritjen e pranisë detare dhe aftësive të inteligjencës dhe mbikëqyrjes, të cilat mund të vijnë në formën e avionëve spiunazhi.

Ministrat e mbrojtjes nga Danimarka, Estonia, Finlanda, Islanda, Letonia, Lituania, Holanda, Norvegjia, Suedia dhe Britania e Madhe thirrën “sulmet flagrante dhe të papërgjegjshme kundër infrastrukturës kritike civile”, megjithëse nuk atribuuan asnjë faj.

Ben Ëallace , sekretari i mbrojtjes, tha: Në këtë periudhë të shqetësimit të shtuar për të gjitha vendet partnere me mendje të njëjtë, është e drejtë që ne të veprojmë me shpejtësi, shkathtësi dhe vendosmëri kolektive për të demonstruar në mënyrë aktive angazhimin tonë të përbashkët për sigurinë reciproke.

Ka frikë se objektivat e së ardhmes mund të përfshijnë kabllot që bartin informacione të ndjeshme financiare përtej Atlantikut, duke rrezikuar një përplasje tregu, ose ato që ofrojnë akses në internet në rajone të tëra.

Shefat ushtarakë britanikë kanë paralajmëruar prej vitesh për kërcënimin e kabllove nënujore nga nëndetëset ruse . Në rastin e shpërthimeve në tubacionet Nord Stream, analistët dhe burimet e mbrojtjes besojnë se ka më shumë gjasa që sabotimi të ishte përgatitur nga dronët nënujorë që vendosën eksplozivët javë më parë.