BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Inteligjenca Artificiale 'befason' me zbulimin e fundit

Inteligjenca Artificiale 'befason' me zbulimin e fundit

Një antibiotik i ri i fuqishëm kundër superbakterit "Acinetobacter baumannii", i identifikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si një nga bakteret rezistente më të rrezikshme në botë, është zbuluar falë Inteligjencës Artificiale. E gjitha përmes një procesi që premton të revolucionarizojë këtë fushë. Molekula e re u gjet nga algoritmi në vetëm 2 orë.

Rezultati, i publikuar në revistën Nature Chemical Biology nga një grup i drejtuar nga Universiteti kanadez McMaster, hap rrugën për mundësinë e përshpejtimit të madh të procesit të zbulimit të antibiotikëve të rinj për shumë mikroorganizma të tjerë që kërcënojnë shëndetin e njeriut dhe më gjerë.

Kërkuesit e udhëhequr nga Gary Liu, Denise Catacutan dhe Khushi Rathod prandaj iu drejtuan një algoritmi të aftë për të hyrë në qindra miliona, ndoshta miliarda, molekula me veti antibakteriale. AI kaloi në një bibliotekë prej 6,680 molekulash të pavlerësuara kurrë më parë, duke siguruar 240 kandidatët më premtues brenda disa orëve.

Në këtë pikë, "topi" iu kalua studiuesve, të cilët duke testuar përbërësit në laborator identifikuan antibiotikun e ri: e veçanta e tij qëndron në faktin se ai synon vetëm A. baumannii, një karakteristikë që pengon bakterin të zhvillojë me shpejtësi rezistencën ndaj drogë.